Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Για το ίδιο θέμα ο κ. Σπ. Θεοδωρόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Vivartia, συμπλήρωσε ότι, «ασχέτως με την επικοινωνία του κ. Βγενόπουλου ο δικαστικός αγώνας με τη ΜΕΒΓΑΛ συνεχίζεται».
Οσον αφορά στις εξελίξεις με την Επιτροπή Ανταγωνισμού ο κ. Βγενόπουλος δήλωσε ότι έχει ενημερωθεί για τις εξελίξεις σχετικά με την υπόθεση του «καρτέλ» που διερευνά η Επιτροπή Ανταγωνισμού και ότι δεν έχει καταλάβει πως έχουν καταλήξει σε συμπέρασμα για την ύπαρξη «καρτέλ». Βέβαια, ως νέος μέτοχος στη Vivartia επιδιώκει συνεργασία με την Επιτροπή και περιμένει με «σεβασμό» να δει ποια είναι η θέση της.
Ωστόσο, ο κ. Θεοδωρόπουλος, της επιχείρησης, σημείωσε ότι «το κλίμα δεν έχει αλλάξει ριζικά στις σχέσεις με την Επιτροπή απλώς ο κ. Βγενόπουλος ως νέος μέτοχος έχει διάθεση για καλή σχέση με τις Αρχές». Ακόμη δήλωσε ότι σε περίπτωση που η απόφαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού είναι αρνητική, υπάρχουν και άλλες επιλογές για την αναζήτηση της δικαίωσης.
Επίσης ο κ. Βγενόπουλος συμπλήρωσε ότι ακόμα και αν η υπόθεση φτάσει σε δικαστική διαμάχη αυτό δε σημαίνει ότι η Vivartia δεν επιδιώκει επικοινωνία και συνεργασία με την Επιτροπή και ότι ο ίδιος αντιλαμβάνεται πως η Επιτροπή εργάζεται για την προστασία του καταναλωτικού κοινού. «Εν πάσει περιπτώσει αυτή η ιστορία πήρε από τα μέσα πολύ μεγαλύτερη έκταση από ότι χρειαζόταν.
Υπενθυμίζεται ότι η MIG έχει δηλώσει εξαγορές ύψους 800 εκατ. ευρώ, εκ των οποίων τα 400 εκατ. ευρώ θα προέλθουν από την αξιοποίηση των περιουσιακών στοιχείων του ομίλου.
Σχετικά με το εάν η εταιρία θα εκδηλώσει ενδιαφέρον για τη γαλακτοβιομηχανία της Ροδόπης ο κ. Θεοδωρόπουλος δήλωσε ότι η Vivartia έλαβε το φάκελο τη Δευτέρα και αφού τον εξετάσει θα αποφασίσει αναλόγως.
Όσον αφορά τις εργασίες της Γενικής Συνέλευσης ο κ. Διονύσιος Μαλαματίνας εξελέγη εκ νέου Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Vivartia μετά από απόφαση της έκτακτης γενικής συνέλευσης των μετόχων. Ο κ. Ανδρέας Βγενόπουλος αναλαμβάνει εκ νέου καθήκοντα Αντιπροέδρου του Δ.Σ. της εταιρείας. Τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. είναι ο Σ. Θεοδωρόπουλος, Φ. Καρατζένης, Αρ. Σουβατζόγλου (εκτελεστικά μέλη) και Θ. Χαραμής, Β. Φουρλής και Α. Ταμβακάκης (μη εκτελεστικά μέλη).
Επίσης η Γενική Συνέλευση ενέκρινε την απόφαση για πρόγραμμα stock option, το οποίο θα αφορά το 1/10 των υφισταμένων μετοχών με τιμή εξάσκησης 28,6 ευρώ ανά μετοχή και θα είναι πενταετούς διάρκειας. Το πρόγραμμα δε θα αφορά τα στελέχη της MIG που είναι στο Δ.Σ. της Vivartia ή απασχολούνται στην εταιρία, καθώς τα εν λόγω στελέχη συμμετέχουν στο πρόγραμμα stock option της MIG.
Πέρασαν τα πακέτα στη Vivartia
Περνούν τα πακέτα στη Vivartia, όπως είχε ανακοινωθεί στο πλαίσιο της έκτακτης γενικής συνέλευσης των μετόχων, νωρίτερα το πρωί της Παρασκευής. Στα 26 ευρώ έχουν περάσει μέχρι στιγμή τέσερα πακέτα 10.023.000 τεμαχίων και ένα στα 25,80 217.559 τεμαχίων.
Σε ανακοίνωση της MIG αναφέρονται τα ακόλουθα:
"Από την Marfin Investment Group (MIG) ανακοινώνεται ότι ολοκληρώθηκε σήμερα με επιτυχία η διάθεση, σε θεσμικούς και στρατηγικούς επενδυτές, 10.223.000 μετοχών της εταιρείας VIVARTIA στην τιμή των 26 ευρώ ανά μετοχή. Μετά την ολοκλήρωση της διάθεσης των μετοχών το ποσοστό συμμετοχής της MIG στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας περιορίσθηκε από 91,6% στο 79,07%".
Νεκταρία Σταμούλη