Διευκρινίσεις για τη συμφωνία της με τη Nestle απέστειλε η εταιρεία Δέλτα Συμμετοχών στη διοίκηση του ΧΑ. Συγκεκριμένα, η Δέλτα ανακοίνωσε την υπογραφή μη δεσμευτικού Μνημονίου Συνεργασίας με τη NESTLE Hellas με αντικείμενο τη μεταβίβαση στον Ομιλο της δραστηριότητας του συμπυκνωμένου γάλακτος ΒΛΑΧΑΣ.
Η δραστηριότητα αυτή περιλαμβάνει τα προϊόντα με το εμπορικό σήμα ΒΛΑΧΑΣ, το εργοστάσιο της Nestle Ελλάς στο Πλατύ Ημαθίας, καθώς και τη ζώνη γάλακτος της Nestle Ελλάς στη Βόρεια Ελλάδα. Το ενδεικτικό τίμημα που θα καταβληθεί είναι 2,8 εκατ., πλέον το αντίτιμο των έτοιμων προϊόντων την ημέρα της συναλλαγής. Η ΔΕΛΤΑ θα διατηρήσει την πλήρη λειτουργία της μονάδας, τιμώντας βεβαίως και όλες τις συμφωνίες που έχει συνάψει η Nestle με τους εργαζόμενους. Η επωνυμία ΒΛΑΧΑΣ κατέχει μερίδιο 27% στην αγορά του γάλακτος εβαπορέ, η οποία εκτιμάται στα 220 εκατ. και αποτελεί το ένα τρίτο περίπου της συνολικής αγοράς γάλακτος. Οι συνολικές πωλήσεις της δραστηριότητας που θα αναλάβει η ΔΕΛΤΑ ανέρχονται στα 40 εκατ. περίπου, ενώ τα εκτιμώμενα κέρδη προ φόρων τόκων και αποσβέσεων (EBITDA) ανέρχονται στα 4 εκατ. Τα μεγέθη αυτά αναμένεται να αυξήσουν έτσι τα κέρδη ανά μετοχή της ΔΕΛΤΑ Συμμετοχών κατά περίπου 5%, χωρίς να υπολογίζονται οι συνέργιες που θα υπάρξουν στη ζώνη γάλακτος και στη διανομή. Στόχος της εταιρείας είναι η ηγετική θέση στη συνολική αγορά γαλακτοκομικών και φιλοδοξία της είναι να αποτελούν τα προϊόντα της την πρώτη επιλογή του καταναλωτικού κοινού. Η εξεταζόμενη μεταβίβαση υπόκειται στη διενέργεια νομικών και οικονομικών ελέγχων (due diligence), στην υπογραφή δεσμευτικής συμφωνίας, καθώς και στη λήψη των εγκρίσεων από την Επιτροπή Ανταγωνισμού και τις άλλες αρμόδιες εποπτικές αρχές.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr