Ανάδοχος για το έργο "Κατασκευή αποχετευτικού δικτύου Βουκουρεστίου με μέθοδο υπόγειας διάνοιξης" ανεκηρύχθη η Εδραση - Χ. Ψαλλίδας, κατόπιν διεθνούς μειοδοτικού διαγωνισμού που προκήρυξε ο Δήμος Βουκουρεστίου και ήδη προσκλήθηκε από τον ανάδοχο για την υπογραφή της σύμβασης ανάθεσης του έργου.
Ο συμβατικός προϋπολογισμός προσφοράς του έργου προ Φ.Π.Α. είναι 4,4 εκατ. ευρώ, ο χρόνος κατασκευής 18 μήνες και το αντικείμενο της εργολαβίας είναι η υπόγεια κατασκευή αποχετευτικού αγωγού ωφέλιμης διατομής 7 τ.μ. και συνολικού μήκους 1.100 μ. Πρόκειται για το δεύτερο έργο κατασκευής αγωγού με υπόγεια διάνοιξη που κατασκευάζει η Εδραση για τον Δήμο Βουκουρεστίου. Eτσι, το συνολικό ανεκτέλεστο των έργων που έχει αναλάβει η Εδραση στην Ρουμανία ανέρχεται σήμερα σε 10 εκατ. ευρώ περίπου, ενώ μέσα στους πρώτους μήνες του νέου έτους αναμένεται η υπογραφή και νέων συμβάσεων για έργα αντιστηρίξεων - θεμελιώσεων στην Ρουμανία.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr