Τη μη λήψη απόφασης επί του θέματος της ημερήσιας διάταξης σχετικά με την τροποποίηση του άρθρου 2 του καταστατικού της εταιρείας, ως άνευ αντικειμένου, θα εισηγηθεί το δ.σ. της Intrakat στην αυριανή γ.σ.
Παράλληλα, η εταιρεία ανακοίνωσε πως θα εισηγηθεί στην τη μερική αλλαγή της χρήσης των αντληθέντων κεφαλαίων, όπως αυτά έχουν διαμορφωθεί μετά την ολοκλήρωση της συγχώνευσης της Intrakat με απορρόφηση της Intramet ως ακολούθως: Tο αδιάθετο υπόλοιπο των αντληθέντων κεφαλαίων, ύψους 4.741.673 ευρώ στις 31.12.2005, να διατεθεί ως εξής: α) ποσό 1.650.000 ευρώ να διατεθεί έως την 31.12.2006 για επενδύσεις είτε υπό μορφή συμμετοχής της εταιρείας στο κεφάλαιο κοινοπραξίας αυτοχρηματοδοτούμενων έργων, είτε εξαγοράς μεριδίου ή συμμετοχής αυτής στο μετοχικό κεφάλαιο εταιρείας ή ίδρυσης νέας εταιρείας, είτε για τη δραστηριοποίηση της εταιρείας σε έργα προστασίας περιβάλλοντος, είτε αυτοτελώς είτε μέσω συμμετοχής της στο μετοχικό κεφάλαιο άλλων εταιρειών. β) ποσό 1.897.104 ευρώ να διατεθεί έως την 31.12.2006 για αγορά μηχανημάτων και λοιπού μηχανολογικού εξοπλισμού. Το παραπάνω ποσό προκύπτει (i) από το ποσό των 697.104 ευρώ που επίσης προοριζόταν να διατεθεί από την Intramet πριν την απορρόφηση της από την Intrakat για αγορά μηχανημάτων και λοιπού μηχανολογικού εξοπλισμού και (ii) από το ποσό των 1.200.000 ευρώ που αρχικά προοριζόταν να διατεθεί από την Intramet, πριν την απορρόφηση της από την Intrakat, για τη δραστηριοποίηση της σε έργα προστασίας περιβάλλοντος, είτε αυτοτελώς είτε μέσω συμμετοχής της στο μετοχικό κεφάλαιο άλλων εταιριών και το οποίο πλέον ενοποιήθηκε με την παραπάνω κατηγορία χρήσης κεφαλαίων υπό (α). γ) ποσό 194.569 ευρώ να διατεθεί έως την 31.12.2006 για αγορά εξοπλισμού και λογισμικού μηχανογράφησης, ποσό το οποίο προϋπήρχε στην απορροφηθείσα Intramet. δ) το υπόλοιπο ποσό των 1.000.000 ευρώ να διατεθεί για κεφάλαιο κίνησης της εταιρείας, προκειμένου να καλυφθούν αφενός μεν υφιστάμενες ή μέλλουσες υποχρεώσεις της εταιρείας από τη συμμετοχή της σε κοινοπραξίες, αφετέρου δε να καλυφθούν τρέχουσες υποχρεώσεις της εταιρείας για την καλύτερη εξυπηρέτηση των δραστηριοτήτων της. Το παραπάνω ποσό αρχικά προοριζόταν να διατεθεί από την Intramet, πριν την απορρόφηση της από την Intrakat, για τη δραστηριοποίηση της σε έργα προστασίας περιβάλλοντος, είτε αυτοτελώς είτε μέσω συμμετοχής της στο μετοχικό κεφάλαιο άλλων εταιρειών. Σημειώνεται ότι για τα παραπάνω ποσά που προϋπήρχαν στη χρήση κεφαλαίων της απορροφηθείσας Intramet, το διοικητικό συμβούλιο της εταιρείας με την από 21/12/2005 απόφασή του είχε εγκρίνει την παράταση του χρονοδιαγράμματος χρήσης των εν λόγω κεφαλαίων έως την 31/12/2006.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr