Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πρόκειται για έργο ύψους 200 εκατ. ευρώ, που θα καλύψει τις ανάγκες 10 δήμους της Περιφέρειας Θεσσαλονίκης και 1 εκατ. κατοίκων και συγκεκριμένα, τους Δήμους Βόλβης, Λαγκαδά, Νεάπολης-Συκέων, Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Παύλου Μελά και περίπου το 35% του ίδιου του Δήμου της Θεσσαλονίκης.
Οι νέες εγκαταστάσεις που θα δημιουργηθούν αναμένεται να διαθέτουν δυναμικότητα επεξεργασίας 262.700 τόνων/έτος σύμμεικτων και 38.100 τόνων προδιαλεγμένων οργανικών. Η μονάδα έχει χωροθετηθεί σε έκταση περίπου 150-200 στρεμμάτων, πλησίον του ΧΥΤΑ Μαυροράχης.
Στο αρχικό στάδιο του διαγωνισμού είχαν συμμετάσχει και οι κοινοπραξίες Άβαξ-MORE (Motor Oil) -Θαλής, Μυτιληναίος-Μεσόγειος, Intrakat και Ηλέκτωρ-Άκτωρ Παραχωρήσεις.