Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ειδικότερα, δε οι συγχωνεύσεις μεταξύ ελληνικών τραπεζών είναι θέμα χρόνου, όπως υποστηρίζει κορυφαίος αναλυτής του Λονδίνου, που παρακολουθεί την ελληνική αγορά. Στις συζητήσεις που γίνονται στο περιθώριο του 2ου ελληνικού road-show που πραγματοποιείται σήμερα στο Λονδίνο, στα γραφεία του ειδησεογραφικού πρακτορείου Bloomberg, οι αναλυτές των ξένων οίκων επισημαίνουν ότι καθώς τα επιτόκια ανεβαίνουν και αυξάνεται το κόστος άντλησης κεφαλαίων για τις τράπεζες οι συγχωνεύσεις γίνονται πιθανότερες.
Στην εκδήλωση δίνουν το παρών περίπου 35 εισηγμένες, ανάμεσα σε αυτές και εταιρείες των μικρότερων κεφαλαιοποιήσεων και εκπροσωπούνται από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες τους ή υψηλόβαθμα στελέχη τους.
Από την Attica Group συμμετέχει ο κ. Κρητικός, από την Μετκα ο κ. Πολ Σμιθ, από την Ιντραλότ ο κ. Κ. Αντωνόπουλος, από το ΙΑΣΩ ο κ. Β. Αναστασάκης, από την Frigoglass ο κ. Π. Ταμπούρλος, από την Πειραιώς ο κ . Γ. Προκόπουλος, από τον Νηρέα ο κ. Π. Αλεξάκης, από την Μηχανική η κ. Μελίνα Εμφιετζόγλου, από τον όμιλο Λαυρεντιάδη ο ίδιος ο κ. Λαυρεντιάδης, από την Motor Oil ο κ. Π.Τζανετάκης, απo την ΝΕΛ, ο κ. Α. Βεντούρης, από την ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ ο κ Γ. Περιστέρης, από τον Φουρλή, ο ίδιος ο κ. Β. Φουρλής.
Από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο το παρών έδωσε ο Οικονομικός Διευθυντής, κ. Ξιφαράς, δεδομένου ότι το ΤΤ μετά την παραίτηση Τσουπίδη παραμένει ακέφαλο.
Από τα ΕΛΠΕ συμμετέχει ο κ. Καβουλάκος, από το Υγεία ο κ. Μπουχόρης, από την Ασπίς Bank ο κ. Μ. Πάπαρης, από την Lamda Development ο κ. Οδυσσέας Αθανασίου, από τον Τιτάνα ο κ. Τάκης Κανελλόπουλος από την Ηλ. Αθηνών ο κ. Ι. Στρούτσης, από τον Aβακα ο κ. Χρήστος Ιωάννου, από την Proton Bank ο κ. Αθανόσογλου, από την Ελληνική Τεχνοδομική ο κ. Καλιτσάντζης, από την Χατζηιωάνου ο ίδιος ο κ. Σ. Χατζηιωάνου και από την Alpha Bank ο κ. Μαρίνος Γιαννόπουλος.
Στο road show συμμετέχει η ελίτ των funds, που ουκ ολίγες φορές έχουν δώσει βροντερό παρών στην εγχώρια χρηματιστηριακή αγορά, όπως είναι τα Fidelity, Capital, Wellington, Κένταυρος, Fortis, ΑΧΑ, HSBC, Merrill Lynch, Morgan Stanley, Robicco. Στην παρουσίαση των ελληνικών εισηγμένων στους ξένους θεσμικούς επρόκειτο να συμμετάσχει και η UBS, αλλά την ίδια ημέρα, διοργανώνει δικό της Road Show στο Λονδίνο.
Παράγοντες της ΕΧΑΕ υποστηρίζουν ότι η εκδήλωση έχει στεφθεί από πλήρη επιτυχία για τους ακόλουθους λόγους:
Φέτος συμμετέχουν 160 funds, ενώ πέρυσι συμμετείχαν 100, οι εισηγμένες που συμμετέχουν έχουν πραγματοποιήσει 650 meetings με fund μάνατζερς, έναντι 400 συναντήσεων πέρυσι. Το 80% των διαχειριστών που συμμετείχαν στο περυσινό road show προερχόταν από την Αγγλία, φέτος όμως το 55% προέρχεται από το Ηνωμένο Βασίλειο, το 20% από τις ΗΠΑ και το υπόλοιπο από τις Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία, Ιταλία και Ισπανία.
Ακόμα, ενώ πέρυσι οι περισσότερες εισηγμένες πραγματοποίησαν κατά μέσο όρο δυο με τρία ραντεβού, φέτος ο μέσος όρος συναντήσεων έχει ανέλθει στις 17.
Έντονο είναι το ενδιαφέρον των ξένων, σύμφωνα με στοιχεία, για το Φουρλή, την Frigoglass, την Ιντραλότ, την Ελληνική Τεχνοδομική, την Alpha Bank, την ΜΕΤΚA, την τράπεζα Κύπρου και τον ΟΠΑΠ. Οσον αφορά τις μικρότερες κεφαλαιοποιήσεις, μεγάλο ενδιαφέρον δείχνουν οι ξένοι για την Sprider, τη ΣΙΔΕΝΟΡ, τον Νηρέα και την Μηχανική.