Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Όπως ανακοινώνει στην επιστολή του ο κ. Δασκαλόπουλος, συντονιστής των πρωτοβουλιών αρωγής μεταξύ του ΣΕΒ και της Επιτροπής που διαχειρίζεται τις συνεισφορές στο Ειδικό Ταμείο Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών αναλαμβάνει ο πρώην πρόεδρος του ΣΕΒ και νυν αντιπρόεδρος της εν λόγω Επιτροπής, κ. Θεόδωρος Παπαλεξόπουλος.
Συγχρόνως, δημιουργείται στον ΣΕΒ μηχανισμόςαμφίδρομης ενημέρωσης και συντονισμού, με τη συνδρομή εξειδικευμένων στελεχών του ΣΕΒ, ώστε η μεν Επιτροπή να είναι ενήμερη των πρωτοβουλιών και δράσεων που αναλαμβάνει η επιχειρηματική κοινότητα, τα δε μέλη του ΣΕΒ, αντίστοιχα, των αναγκών που εντοπίζει και επιχειρεί να καλύψει η Επιτροπή.
Το πλήρες κείμενο της επιστολής του Προέδρου του ΣΕΒ έχει ως εξής:
«Κύριε Υπουργέ,
Η αντιμετώπιση της καταστροφής που έπληξε τη χώρα μας αναμφίβολα απαιτεί τη συντεταγμένη αντίδραση της Πολιτείας, την αμέριστη συμβολή όλων των Ελλήνων και, βέβαια, και την αποτελεσματική και άμεση εφαρμογή όλων των μέτρων που λαμβάνονται.Ο επιχειρηματικός κόσμος δίνει ήδη το δικό του συλλογικό παρών συμπαράστασης με την καταβολή μεγάλων χρηματικών ποσών στο Ειδικό Ταμείο που έχει συσταθεί, καθώς και για χρηματοδότηση δικών τους επιπλέον πρωτοβουλιών.
Ο ΣΕΒ θεωρεί, εξάλλου, πως η συγκρότηση και σύνθεση της Επιτροπής διαχείρισης των χρημάτων του Ειδικού Ταμείου Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών και γενικά της βοήθειας που προσφέρουν ιδιώτες και εταιρείες, αντικατοπτρίζει αυτήν ακριβώς τη θέληση.Η συμμετοχή, μάλιστα, του κ. Θεόδωρου Παπαλεξόπουλου, καταξιωμένου επιχειρηματία με μακρά πετυχημένη πορεία στα επιχειρηματικά και κοινωνικά δρώμενα, ενισχύει την προοπτική να αντιμετωπιστεί η κρίση με ταχύτητα και με αποτελεσματικότητα, ώστε να επουλωθούν όσο το δυνατόν γρηγορότερα οι πληγές.
Επιδιώκοντας να συμβάλουμε στην αποτελεσματικότερη διαχείριση των χρημάτων και την αποφυγή επικαλύψεων, έθεσα στη διάθεση του κ. Παπαλεξόπουλου δύο εξειδικευμένα στελέχη του ΣΕΒ που θα τον συνδράμουν στο έργο αυτό.
Στόχος είναι να λειτουργήσει μεταξύ της Επιτροπής και του ΣΕΒ ένας μηχανισμός αμφίδρομης ενημέρωσης και συντονισμού, έτσι ώστε η μεν Επιτροπή να είναι ενήμερη των πρωτοβουλιών και δράσεων που αναλαμβάνει η επιχειρηματική κοινότητα, τα δε μέλη του ΣΕΒ, αντίστοιχα, των αναγκών που εντοπίζει και επιχειρεί να καλύψει η Επιτροπή.
Είμαι προσωπικά στη διάθεσή σας για όποιο θέμα προκύπτει και θέλω να σας διαβεβαιώσω για την ολόψυχη βούληση των μελών μας για συνέχιση της συνεισφοράς στην εθνική προσπάθεια».