Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στα εγκαίνια παρευρέθησαν ο γενικός γραμματέας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας Σπύρος Σπυρίδων, ο δήμαρχος Καλαβρύτων Θανάσης Παπαδόπουλος, ο πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας και Τεχνολογίας ακαδημαϊκός Δημήτρης Νανόπουλος, ο πρόεδρος του Αστεροσκοπείου Αθηνών Χρήστος Ζερεφός,ο διευθυντής του Ινστιτούτου Αστρονομίας Χρήστος Γούδας, ερευνητές, εκπρόσωποι της εταιρείας Zeiss και πλήθος κόσμου. Τα εγκαίνια ευλόγησε ο σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος.
Oπως δήλωσε ο κ. Σιούφας στο πλαίσιο της ομιλίας του «με το νέο τηλεσκόπιο συνεχίζεται στον 21οαιώνα η μακρά παράδοση του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Η παράδοση που ξεκίνησε το 1846 με δωρεά του Βαρώνου Σίμωνος Σίνα. Δικαίως το τηλεσκόπιο βαπτίστηκε «Αρίσταρχος» προς τιμήν του πρώτου αστρονόμου που πρότεινε το ηλιοκεντρικό σύστημα πολλούς αιώνες πριν από τον Κοπέρνικο».