Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Όπως τονίστηκε στο εργαστήριο, οι διεθνείς εμπορικές διαπραγματεύσεις, αποτελούν τα τελευταία χρόνια κυρίαρχο στρατηγικό εργαλείο ανάπτυξης πολλών επιχειρήσεων. Ιδιαίτερα στην εποχή της πανδημίας οι αποστάσεις, οι ανατροπές στο διεθνές εμπόριο, η εστίαση σε περιφερειακές αγορές, το νέο πελατολόγιο, οι νέες ευκαιρίες δημιουργούν νέα δεδομένα στις διαπραγματεύσεις.
Οι ομιλητές ανέδειξαν 7 καλές τεχνικές για τη σύναψη αποδοτικών διεθνών εμπορικών συμφωνιών, όπως είναι:
Στη συζήτηση, συμμετείχαν: ο κ. Μάρκος Βερέμης, Executive Chairman της Upstream, ο κ. Απόστολος Καζάκος, Γενικός Διευθυντής Στρατηγικής Ομίλου Eurobank Α.Ε., η κα. Έλενα Κολτσάκη, Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια και Adjunct Professor στο ALBA Graduate Business School, η κα. Αλεξία Κουκκουλλή, Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια & Εκπαιδεύτρια Διαμεσολαβητών και Γενική Γραμματέας Ινστιτούτου Διαιτησίας και Εναλλακτικών Μεθόδων Επίλυσης Διαφορών (Ι.Δ.Ε.Μ.Ε.Δ.), ο κ. Πάνος Λώλος, Γενικός Διευθυντής του Τομέα Σωλήνων Χαλκού στην ΕΛΒΑΛΧΑΛΚΟΡ Α.Ε., ο κ. Χριστόφορος Μέξας, Εμπορικός Διευθυντής Αλουμίνιο, Αλουμίνα & Α’ Ύλες στον Τομέα Μεταλλουργίας της MYTILINEOS και ο κ. Παύλος Πασχόπουλος, International Trading Director στον Όμιλο ΤΙΤΑΝ.
Μιλώντας στην έναρξη του εργαστηρίου, ο Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής του ΣΕΒ, κ. Γιώργος Ξηρογιάννης σημείωσε: «Οι ανατροπές στο διεθνές εμπόριο δημιουργούν ευκαιρίες σε νέες αγορές. Η διαπραγματευτική ικανότητα της επιχείρησης να καθορίσει νέες συνεργασίες, με διαφορετικές συνθήκες διανομής, σε διαφορετικό ρυθμιστικό περιβάλλον και με διαφορετικούς εμπορικούς κινδύνους είναι τεχνική αλλά και τέχνη. Το δίλλημα της διαπραγμάτευσης δεν πρέπει να είναι πόσο καλή ή πόσο κακή είναι η συμφωνία. Όλες οι συμφωνίες είναι προϊόν παραχωρήσεων. Το δίλλημα πρέπει να είναι αν το κόστος της μη συμφωνίας είναι αποδεκτό από την επιχείρηση».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος ExportReady του ΣΕΒ, για την ενίσχυση της εξωστρέφειας των ελληνικών επιχειρήσεων, με χορηγία της Eurobank.
Δείτε εδώ τις παρουσιάσεις, τα βίντεο του εργαστηρίου και όλες τις σχετικές πληροφορίες.