Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η πρωτοβουλία αυτή που ξεκίνησε από έμπειρους και καταξιωμένους επαγγελματίες θέτει μια σειρά από ζητήματα που αφορούν την επιβίωση χιλιάδων θέσεων εργασίας.
Όπως σημειώνουν, «καφέ και εστιατόρια θα ανοίξουν την 1η Ιουνίου. Η λειτουργία τους αρχικά, θα αφορά μόνο στους εξωτερικούς χώρους, με αυστηρές προϋποθέσεις αποστάσεων μεταξύ των πελατών, που θα μειώσουν συντριπτικά τα ημερήσια έσοδα -σε βαθμό που αναρωτιόμαστε αν πρέπει να ανοίξουμε τα καταστήματά μας.
Η 1η Ιουνίου θα βρει τα μαγαζιά μας χωρίς πρώτες ύλες, χωρίς την δυνατότητα κάλυψης των ημερήσιων εξόδων, με συσσωρευμένα χρέη, κυρίως όμως χωρίς πελάτες, χωρίς την δυναμική που κινεί την αγορά και παρέχει εισόδημα σε επαγγελματίες και εργαζομένους. Αν προσθέσουμε και την προβλεπόμενη ολοκληρωτική απώλεια των εσόδων από τον τουρισμό και την πιθανότητα επαναφοράς των μέτρων αποφυγής από Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο, μόνο σε ένα συμπέρασμα μπορούμε να καταλήξουμε: το τέλος του 2020 θα βρει τους περισσότερους από εμάς κλειστούς, με αξεπέραστα σε κάθε περίπτωση χρέη.
Η πανδημία βρήκε την χώρα και τις επιχειρήσεις μας γονατισμένες από την οικονομική κρίση. Η μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων μας, είναι αποκλεισμένη από την πιστοληπτική αγορά, με χρέη στο Δημόσιο και ιδιώτες.
Είναι περισσότερο επιτακτικό από ποτέ να ζητήσουμε:
Λίγο πριν το άνοιγμα των επιχειρήσεων μας, δεν έχουμε καμία ενημέρωση για το σύνολο των κρατικών μέτρων ενίσχυσης και είμαστε σχεδόν σίγουροι πως δεν θα έχουμε τελικά πρόσβαση σε χρηματοδοτικά εργαλεία παρά τις διαβεβαιώσεις για το αντίθετο! Εδώ να σημειώσουμε πως αδυνατούμε να αντιληφθούμε ως μικρομεσαία μία επιχείρηση που απασχολεί 500 άτομα.
Επίσης έχουμε μεγάλη ανησυχία για την τυχόν δημιουργία μεγάλων συναθροίσεων κοντά στα καταστήματα μας και την επιλογή από την πλευρά της πολιτείας της εύκολης λύσης επιβολής προστίμων στις επιχειρήσεις. Σε κάθε περίπτωση δηλώνουμε ρητά πως δεν έχουμε την δυνατότητα να ελέγξουμε τον δημόσιο χώρο, πάρα μόνο αυτόν που αφορά στην ανάπτυξη των τραπεζοκαθισμάτων μας.
Για να λειτουργήσει μια επιχείρηση γενικά, πόσο δε μάλλον σε καιρό «πολέμου» πρέπει να έχει την δυνατότητα ενός μακροπρόθεσμου οικονομικού σχεδιασμού. Κάθε μήνα επιβαρυνόμαστε με τουλάχιστον 5000 ευρώ ανά επιχείρηση, χωρίς να υπολογίζουμε τα προσωπικά μας έξοδα και χωρίς να γνωρίζουμε πότε και αν θα ξανά μπορέσουμε να ζήσουμε από την δουλεία μας.
Ο χρόνος είναι θέμα επιβίωσης και η επιβίωση αφορά σε χιλιάδες ανθρώπους!», καταλήγει ο «Κύκλος Επαγγελματιών Εστίασης».
Γιώργος Αλεξάκης