Προκειμένου να καλυφθούν εφέτος οι αυξημένες ανάγκες της Ρόδου σε ηλεκτρική ενέργεια τους μήνες αιχμής Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο, η ΔΕΗ Α.Ε. έχει προγραμματίσει, μη υπάρχουσας άλλης εφικτής εναλλακτικής λύσης, την εγκατάσταση εντός του ΑΗΣ Ρόδου και την λειτουργία, παρά το υψηλό κόστος, ηλεκτροπαραγωγών ζευγών συνολικής ισχύος 25 MW.
Η ΔΕΗ αναμένει τη θετική ανταπόκριση των κατοίκων του Δημοτικού Διαμερίσματος Θεολόγου ώστε να προχωρήσει στην προσωρινή εγκατάστασή τους εντός του σταθμού, προκειμένου να αποφευχθούν εκ περιτροπής διακοπές παροχής ηλεκτρικού ρεύματος λόγω μη επάρκειας.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr