Πρόεδρος του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών Τροφίμων (ΣΕΒΤ) εξελέγη την Τετάρτη ο κ. Ευάγγελος Καλούσης, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Nestle Ελλάς, παίρνοντας τη θέση που κατείχε ο κ. Δημήτρης Δασκαλόπουλος, ο οποίος μετά από επτά χρόνια συνεχούς θητείας στη διοίκηση, θεώρησε ότι είχε εκπληρώσει τους στόχους που είχε θέσει.
Το διοικητικό συμβούλιο για την τριετία 2006-2009 που εξελέγη από την ετήσια τακτική γενική συνέλευση του
ΣΕΒΤ, έχει ως εξής: Ευάγγελος Καλούσης, πρόεδρος, Λουκάς Κόμης και Γιάννης Γιώτης, αντιπρόεδροι, Γιάννης Γρανίτσας, γενικός γραμματέας, Γιώργος Πίττας, ταμίας, Γρηγόρης Αντωνιάδης, Γιώργος Κίκιζας, Διονύσης Νικολάου και Μηνάς Τάνες, μέλη. Κατά τη διάρκεια της γενικής συνέλευσης επισημάνθηκε ότι η βιομηχανία τροφίμων, ο μεγαλύτερος και δυναμικότερος κλάδος της ελληνικής βιομηχανίας, δημιουργεί πλέον το 26% της συνολικής βιομηχανικής παραγωγής της χώρας σε αξία και απασχολεί το 26% του εργατικού της δυναμικού, δίνοντας θέσεις σε 66.000 εργαζόμενους.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr