Αυξάνονται και πληθύνονται οι τραπεζίτες που ονειρεύονται μια κοινή ελληνοτουρκική συν διαχείριση της χρηματοπιστωτικής αγοράς που ξεκινά από τη θάλασσα του Αιγαίου και φτάνει σταδιακά μέχρι τα βάθη της ασιατικής Τουρκίας...
Φαντασθείτε την έκπληξη των στελεχών της Τράπεζας του Αιγαίου, της κοινής ελληνοτουρκικής επιχειρηματικής πρωτοβουλίας, όταν πήγαν στην Τράπεζα της Ελλάδος για να καταθέσουν τον Φάκελο με συγκεντρωθέντα κεφάλαια και τις άλλες απαραίτητες εγκρίσεις και ανακάλυψαν ότι ήδη έχει εκδηλωθεί μία άλλη, δεύτερη και ανταγωνιστική, επιχειρηματική πρωτοβουλία για μία άλλη «Τράπεζα του Αιγαίου»!!
Οι κύριοι Κούτσικος και Αλεξόπουλος που από καιρό τώρα ετοιμάζουν παρά τις δυσκολίες την «αρχική» Τράπεζα του Αιγαίου πληροφορήθηκαν ότι οι κύριοι Πρυνιωτάκης και Ιωάννης Παλαιοκρασσάς έχουν ήδη προετοιμάσει το έδαφος για την ...άλλη ΕλληνοΤουρκική Τράπεζα των Επιχειρηματιών.
Ολοι λοιπόν θέλουν να υπάρξει μια μορφή ελληνοτουρκικής συν-διαχείρισης του τραπεζικού πλούτου του Αιγαίου. Όλοι; Σίγουρα όλοι;
Κάποιοι ήδη ανησυχούν σφόδρα με την προοπτική συν διαχείρισης έστω και του ονόματος Αιγαίο ακόμη κι αν πρόκειται για επιχειρηματική προσέγγιση. Το ένα φέρνει το άλλο λένε. Θα ήταν σαν να φτιάχναμε τράπεζα Μακεδονίας με συναιτέρους από τη FYROM.
Χρήστος Ν. Κώνστας Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr