Την προώθηση ενός μοντέλου συνεργασίας μεταξύ των κεφαλαιαγορών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, το οποίο θα μπορούσε να περιλαμβάνει τη δημιουργία μιας κοινής πλατφόρμας συναλλαγών και εκκαθάρισης, μεταξύ των χρηματιστηρίων και των αποθετηρίων, υποστήριξε για άλλη μία φορά από το βήμα του "3rd Southeastern European Financial Forum" που πραγματοποιείται στη Ρουμανία, o πρόεδρος του ΧΑ, κ. Σπύρος Καπράλος.
Οπως τόνισε κατά την ομιλία του, η χρήση μιας κοινής πλατφόρμας έχει ως κύριο στόχο της, την εναρμόνιση του ρυθμιστικού πλαισίου καθώς και τη δημιουργία ενός ενιαίου σημείου πρόσβασης για όλες τις συμμετέχουσες αγορές, κάτι το οποίο θα μειώσει το κόστος για όλους τους συμμετέχοντες και θα δώσει πρόσβαση σε νέους επενδυτές. Στην παρουσίαση, όπου ο κύριος Καπράλος ήταν βασικός ομιλητής, συμμετείχαν οι κ. κ.Septimiu Stoica, πρόεδρος του Χρηματιστηρίου του Βουκουρεστίου, κα Gabriela Anghelache, πρόεδρος της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς της Ρουμανίας, Florin Burnar, Δ/ντής Στρατηγικού Σχεδιασμού του Χρηματιστηρίου της Βιέννης, Laurentiu Ciocirlan, Δ/ντής της Raiffesen Capital & Investments Bank, Stere Farmache, Γενικός Δ/ντής του Χρηματιστηρίου του Βουκουρεστίου. Συντονιστής της παρουσίασης ήταν ο κ. Varujan Vosganian, πρόεδρος της Επιτροπής Οικονομικών και Προϋπολογισμού της Βουλής της Ρουμανίας.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr