Μετοχές και ομόλογα υψηλής απόδοσης ψηφίζει η Fortis Investments για το επόμενο διάστημα, παρά το σημαντικό ράλι που έχει σημειωθεί στις συγκεκριμένες asset classes, καθώς εκτιμά πως η συνεχιζόμενη ανάκαμψη της παγκόσμιας οικονομίας, σε ένα περιβάλλον χαμηλών επιτοκίων, θα στηρίξουν την περαιτέρω bullish διάθεση των μετοχών.
Οπως τονίζει, δεν ανησυχεί καθόλου για την πρόσφατη διόρθωση και θεωρεί πως οι διεθνείς αγορές βρίσκoνται ακόμη στον δρόμο της ανόδου, με βοηθούς την οικονομία και την νομισματική πολιτική.
Σε ότι αφορά το 2010, ο στρατηγικός αναλυτής του διεθνούς οίκου κ. William De Vijlder, εκτιμά πως θα είναι μία χρονιά έντονης μεταβλητότητας για τις μετοχές, με τους επενδυτές να παρακολουθούν στενά για το ενδεχόμενο αδυναμίας της οικονομίας και της κερδοφορίας των επιχειρήσεων.
Ωστόσο τονίζει ότι οι αγορές θα τελειώσουν το 2010 πολύ υψηλότερα από ότι θα το ξεκινήσουν, με την μεταβλητότητα να είναι ισχυρή και να θυμίζει αυτή της ιαπωνικής αγόρας στην δεκαετία του 1990.
Οπως πολύ χαρακτηριστικά υπογραμμίζει ο κ. De Vijlder, αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να πείσει τους επενδυτές να βγουν από τις μετοχές. Ο κόσμος τείνει να κυνηγά την... τάση, οπότε προς το παρόν, το σοφότερο είναι να απολαύσουμε το risk premium που προσφέρουν οι μετοχές, και βλέπουμε!
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr