Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Αυτή την ώρα ο γενικός δείκτης (νωρίτερα -0,35%) ενισχύεται 0,45%, προς τις 586 μονάδες, με τον FTSE 25 να κερδίζει 0,7%, στις 1.565 μονάδες και τον τραπεζικό δείκτη να σημειώνει πτώση 0,75%, στις 687 μονάδες. Ο τζίρος ανέρχεται σε 8 εκατ. ευρώ και ο όγκος συναλλαγών σε 12 εκατ. τεμάχια.
Η ALPHA BANK υποχωρεί 0,6%, η ΕΘΝΙΚΗ χάνει 1%, η EUROBANK σημειώνει πτώση 1,6% ενώ η ΠΕΙΡΑΙΩΣ είναι αμετάβλητη.
Ο ΟΠΑΠ ενισχύεται 0,25%, ο ΟΤΕ κερδίζει 1,2%, η ΔΕΗ καταγράφει άνοδο 1,1% ενώ η Coca Cola ενισχύεται 2,3%.
Ανοδικά κινούνται οι ΕΛΠΕ, ΜΟΤΟΡ ΟΪΛ, ΤΙΤΑΝ, ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ, ΜΕΤΚΑ, ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ, FOLLI FOLLIE, JUMBO, AEGEAN, GRIVALIA, ΟΛΠ.
Με αρνητικό πρόσημο για την ώρα διαπραγματεύονται οι ΕΧΑΕ, ΕΥΔΑΠ, LAMDA και αμετάβλητες είναι οι ΕΛΛΑΚΤΩΡ, VIOHALCO.
Για την ώρα η αγορά κινείται με ήπιου ρυθμούς, με τις τράπεζες να πηγαίνουν κόντρα στα blue chips και τους επενδυτές να επιχειρούν να αφομοιώσουν… την ανησυχία για τις ενστάσεις που διατυπώθηκαν στο χθεσινό Eurogroup για την Ελλάδα.
Στο χθεσινό Eurogroup η πολιτική απόφαση για τη δόση των 2,8 δισ. ευρώ - που περίμενε η ελληνική κυβέρνηση - "έσπασε" στα δύο καθώς πολιτική έγκριση έλαβε μόνο το 1,1 δισ. ευρώ.
Για τον FTSE 25 αντίσταση είναι πλέον οι 1.561 και υψηλότερα οι 1.583 μονάδες, ωστόσο σήμερα θα πρέπει να επιβεβαιωθεί η ζώνη στηρίξεων με καταληκτικό σημείο τις 1.523 μονάδες, καθώς μένει να φανεί αν η χθεσινή απόφαση δώσει κίνητρο στους παίκτες να κατοχυρώσουν μέρος των θέσεών τους.
Πλέον μετά και τη χθεσινή απόφαση του Eurogroup προσλαμβάνει περισσότερο ενδιαφέρον η στάση του οίκου Moody's, και τυχόν καλά νέα από το μέτωπο αυτό (αλλά και τα προσεχή Eurogroup) θα μπορούσαν να συντηρήσουν την τάση προς τις 600 ή 620 μονάδες.
Ωστόσο, πρέπει να αυξηθούν οι τζίροι αλλά και να επιταχύνει η κυβέρνηση τις διεργασίες καθώς οι δανειστές έχουν στείλει σαγή, όσο και «σκληρά μηνύματα».
Γ. Π.