Στη μεσαία-χαμηλότερη κεφαλαιοποίηση επικεντρώνεται το ενδιαφέρον με τους κλάδους των κατασκευών, των ασφαλειών και των εκδόσεων να αποκομίζουν αξιόλογα κέρδη. "Κουρασμένος" δείχνει ο 20άρης, ενώ συνεχίζει ανοδικά ο ΟΤΕ. Ξεχωρίζουν Τρία Εψιλον, ΑΤΕ, Αττικής, ΑΓΡΑΣ, ΑΕΓΕΚ, ΑΝΕΚ. Χαμηλός είναι ο όγκος συναλλαγών και η πλειοψηφία των μετοχών παραμένει χωρίς πράξεις.
Ανοδο σημειώνουν Αlpha, Αlpha, Eurobank, ΟΤΕ, Αγροτική, Ιντρακόμ, Ιντραλότ, Βιοχάλκο, ΚΑΕ,
Folli Follie. Πτωτικά κινούνται Εμπορική, Πειραιώς, Cosmote,
ΟΠΑΠ, ΔΕΗ,
ΕΛΠΕ, Ελληνική Τεχνοδομική, Αλουμίνιο της Ελλάδος, Τιτάνας. Από τους επιμέρους δείκτες τα είδη λύσεις πληροφορικής, οι ασφάλειες, οι εκδόσεις και οι κατασκευές ενισχύονται, ενώ οι κλωστές και τα ορυκτά τσιμέντα υποχωρούν. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών εμφανίζουν ΟΤΕ,
ΟΠΑΠ, Αγροτική, Ιντρακόμ, Alpha. H Μerit ΑΧΕΠΕΥ αναφέρει ότι η εικόνα της αγοράς παραμένει θετική και φαίνεται ότι έχει τις δυνάμεις να κινηθεί σε υψηλότερα επίπεδα, αν βεβαίως δεν επιδεινωθεί το κλίμα στο εξωτερικό. Εκτιμάται ότι η έντονη κινητικότητα και οι εξελίξεις στις τηλεπικοινωνίες αλλά και σε τίτλους του «40άρη» θα βελτιώσουν το κλίμα της Σοφοκλέους. Από 'κει και πέρα, το κλίμα στις διεθνής χρηματιστηριακές αγορές, τα αποτελέσματα εξαμήνου των εισηγμένων και οι πρωθυπουργικές εξαγγελίες στη ΔΕΘ παραμένουν οι σημαντικότεροι παράγοντες διαμόρφωσης της τάσης για το ελληνικό χρηματιστήριο, καταλήγει η χρηματιστηριακή.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr