Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι εκτιμήσεις για νέες αυξήσεις στα επιτόκια, οι προβλέψεις για την επιβράδυνση της ανάπτυξης στην Κίνα, οι γεωπολιτικές αναταράξεις σε Ιράν, Σαουδική Αραβία, Β. Κορέα, η τρομοκρατία ή το προσφυγικό ρεύμα, η μεγάλη μετακίνηση κεφαλαίων εν μέσω συναλλαγματικών ανακατατάξεων (ελέω FED και γουάν), δημιούργησαν ένα εκρηκτικό μίγμα αρνητικών νέων που επανέφερε την μεταβλητότητα, κυρίως όμως προκάλεσε σφυροκόπημα στις διεθνείς αγορές.
Στην εγχώρια χρηματιστηριακή αγορά η πρώτη εβδομάδα της χρονιάς έκλεισε με ένα πτωτικό σερί «4x4» και απώλειες 7,19%, που αποτελεί το δεύτερο χειρότερο ξεκίνημα χρονιάς μετά το 2001 όταν ο Γενικός Δείκτης στις τέσσερις πρώτες συνεδριάσεις είχε καταγράψει απώλειες 7,2%.
Οι πωλητές, κατά την πρώτη εβδομάδα της νέας χρηματιστηριακής χρονιάς, δεν άφησαν την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος έχει τον «πρώτο λόγο» στο ταμπλό, δικαιώνοντας όσους άνοιξαν short θέσεις στις δεικτοβαρείς τραπεζικές μετοχές. Ο κλαδικός δείκτη των Τραπεζών εμφάνισε συνολικές απώλειες πάνω από 13% ενώ χάθηκαν σχεδόν 2,5 δισ. ευρώ στο πτωτικό σερί.
Στις επόμενες εβδομάδες του Ιανουαρίου, ζητούμενο είναι να μην διαταραχθεί περαιτέρω το κλίμα και η τάση για τραπεζικές μετοχές και blue chips, με τα τελευταία μάλιστα εδώ και 1,5-2 μήνες να χάνουν στροφές και ποσοστά.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, το January effect δεν ήταν τελικά μια εύκολη υπόθεση με τις διεθνείς εξελίξεις, όπως και τις εγχώριες αβεβαιότητες (ασφαλιστικό, αξιολόγηση που θα τραβήξει σε χρόνο κ.λπ.) να φέρνουν αναταράξεις στις αγορές και... ψυχρολουσία στους επενδυτές.
Σε γενικές γραμμές οι αναλυτές δηλώνουν επιφυλακτικοί για τη βραχυπρόθεσμη πορεία του Χ.Α., ωστόσο, δεν αποκλείουν μιας μορφής αντίδραση, τεχνικού χαρακτήρα, μετά την oversold εικόνα που καταγράφεται σε αρκετές μετοχές του «25αρη». Βέβαια, οι short για την ώρα δικαιώνονται, όπως και όσοι εκτιμούσαν ότι μεσοπρόθεσμα θα βρούνε χαμηλότερες τιμές εισόδου «ψαρεύοντας στο κανάλι» πλαγιοκαθοδικής τάσης στο οποίο έχει μπει η «Λ. Αθηνών».
Άλλωστε, ο δείκτης μεγάλης κεφαλαιοποίησης ήδη βρίσκεται μια ανάσα από το να καταγράψει νεότερα ιστορικά χαμηλά κάτω από τις 161 μονάδες, ο Γενικός Δείκτης βρίσκεται πλέον χαμηλότερα από τις 600 μονάδες και κινείται προς τις ελάχιστες τιμές του προηγούμενου Αυγούστου. Στην πρώτη εβδομάδα της χρονιάς, όλες οι τράπεζες -πλην ALPHA BANK- επέστρεψαν χαμηλότερα των τιμών των αυξήσεων κεφαλαίου, ενώ ανάμεσα στις μετοχές με τη μεγαλύτερη υποχώρηση βρέθηκαν ο ΟΠΑΠ (-16%), η Folli Follie (-13,64%), η ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ (-10%) και αρκετές ακόμη από τη μεσαία κεφαλαιοποίηση.
Όμως, δεν λείπουν οι φωνές των αναλυτών που εκτιμούν πως η αγορά δείχνει να διανύει τα τελευταία επώδυνα στάδια της μακροχρόνιας υποχώρησή της και επομένως οι ευκαιρίες που ενδεχομένως αρχίσουν να παρουσιάζονται τους επόμενους μήνες, να αποδειχθούν τελικά πολύ μεγαλύτερες από τα ρίσκα μέχρι το τέλος της χρονιάς.
Αυτά όμως θα αποδειχθούν ή μη προσεχώς. Στην πορεία θα υπάρξουν αφορμές για ανοδικά «γυρίσματα» αλλά και για νέες παγίδες με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την αύξηση της μεταβλητότητας, την επιτάχυνση της κυκλοφορίας στο σύστημα γενικότερα.
Οι short έχουν τον πρώτο λόγο, μπορεί να εκτιμούν ότι οι επόμενες εβδομάδες (σχεδόν ένας μήνας ακόμα...), μέχρι να ξεδιαλύνει το τοπίο για το ασφαλιστικό ή την αξιολόγηση, να αποτελούν πρόσφορο πεδίο δράσης για αυτούς, πλην όμως, δύσκολα το Χ.Α. θα κινείται βραχυπρόθεσμα μονοσήμαντα, σε μια κατελυθυνση, μόνο... one way. Λογικά θα προκύψουν αναλαμπές εν μέσω διακυμάνσεων.
Και μένει να φανεί αν δικαιωθούν και όσοι «σκούπισαν» την προσφορά σε τράπεζες και blue chips όλες τις προηγούμενες εβδομάδες των αναταράξεων, ποντάροντας σε στοιχήματα όπως η συμφωνία για το ασφαλιστικό, η αξιολόγηση, η συζήτηση για το χρέος, οι ενδεχόμενες βοήθειες από την ΕΚΤ κ.λπ. Αν η προσδοκία, που συνοδεύτηκε από «χτίσιμο» θέσεων, επιβεβαιωθεί τότε θα έχουν πετύχει στο, αισιόδοξο είναι η αλήθεια, ποντάρισμά τους. Αλλιώς θα πάνε... στον κουβά.
Σε κάθε περίπτωση, ο FTSE 25 πρέπει να υπερβεί τις 180-185 μονάδες (ακόμα καλύτερα τις 195) για να πούμε ότι κάτι άλλαξε σαγώς στην τάση του, αλλιώς, πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος σποραδικών και μόνο εξάρσεων αλλά και η καθοδική διάσπαση των 160-165 μονάδων η οποία θα προκαλέσει κινήσεις «stop loss» σε όσα χαρτοφυλάκια ακολουθούν ως «μπούσουλα» τις τεχνικές ενδείξεις.
Γιώργος Παπακωνσταντίνου