Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Τάκης Λαϊνάς
Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω στα θεμελιώδη της πολιτικής συμπεριφοράς. Αν δηλαδή πολιτική είναι η αρνητική κριτική του αντιπάλου ή η παραγωγή έργου. Η ΝΔ κατηγορεί. Αλλά το κάνει ξανά και ξανά και όπως λέει ο σοφός λαός « Το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται κι ο Παπάς», ενώ μετά τις τόσες φορές θυμίζει πια πως προσπαθούμε από τη μύγα να βγάλουμε ξύγκι. Προφανώς επιδιώκει να φθείρει το ΠΑΣΟΚ, συντηρώντας ένα θέμα που ουσιαστικά είναι λήξαν.
Κατ’ αρχήν, σύμφωνα ακόμη και με την ίδια την ΝΔ, το ότι είχαν γίνει συνομιλίες με το ΔΝΤ το έχει πει, ηθελημένα η αθέλητα ο κ. Σαχινίδης. Δεύτερον, κανείς, μα κανείς σώφρων, δεν πιστεύει πως το ΔΝΤ ήταν αποκλειστικά δική μας ιδέα. Το ότι μίλησε με τον κ. Στρως Καν ο κ. Παπανδρέου, έστω και διερευνητικά τον Δεκέμβριο είναι λόγω Πρωτοκόλου. Εμείς είμασταν το ενδιαφερόμενο κράτος που δεν είχε να πληρώσει μισθούς και συντάξεις. Ποιoς άλλος να μίλαγε δηλαδή; Ακόμη, θεωρείται βέβαιο πως το θέμα του ΔΝΤ είχε πέσει στο τραπέζι πολύ νωρίτερα., όταν άρχισαν οι πρώτες αγωνιώδεις επαφές με τους ευρωπαίους εταίρους μας, που επανηλλειμένα έχουν δηλώσει ( αλλά αυτό η ΝΔ ουτε καν το αναφέρει) πως μη έχοντας κανέναν μηχανισμό και καμμία εμπειρία ως προς την οικονομική διάσωση κράτους, ήθελαν μανιωδώς το ΔΝΤ να μπεί μέσα. Άλλωστε το ΔΝΤ θα έβαζε και μέρος του πακέτου, οπότε θα ήταν πιο εύκολο για τους ίδιους να πείσουν τους λαούς τους και τα κοινοβούλια τους.
Γιατί λοιπόν γίνεται τώρα τόσος ντόρος για μία ακόμη φορά; Μόνο ως δείγμα απόλυτης υποκρισίας μπορεί να εκληφθεί.
Όσο για το επιχείρημα πως το ΠΑΣΟΚ κορόϊδεψε τον λαό, ο λαός σήμερα αυτά τα ακούει βερεσέ. Το δείχνουν οι μετρήσεις όσον αφορά την δύναμη των δυό μεγάλων κομμάτων. Κοινώς... γνωρίζει πως άλλα του τάξανε και άλλα έγιναν. Και φυσικά δεν έχει εμπιστοσύνη σε κανέναν.Θα περίμενε κανείς πως όσο περνάει ο καιρός,…
Μέσα στη γενική μιζέρια και απελπισία, είναι τουλάχιστον…
Το τι συνέβη στη Μανωλάδα το 2013 όλοι…
Επί τη ευκαιρία της συμπλήρωσης δύο χρόνων από…
Επετειακή εβδομάδα αφού ήταν στις 28 Ιουνίου ημέρα…