Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Λοιπόν, όπως συνήθως συμβαίνει, τα πράγματα είναι και δεν είναι έτσι, αλλά σίγουρα παίζονται επίσης οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα πίσω από αυτή την ιστορία. Που ξέσπασε πριν λίγες μέρες με ενθάρρυνση ουσιαστικά του Σταϊκούρα προς νεοδημοκράτες βουλευτές (41 τον αριθμό και από την περιφέρεια στη συντριπτική τους πλειοψηφία) να καταθέσουν ερώτηση ζητώντας την μείωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης. Προηγουμένως ο ίδιος είχε βγεί και είχε δηλώσει ότι μας παίρνει να μειώσουμε τον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης και ταυτόχρονα να θυμίσει ότι έδωσε κάτι εκατομμύρια ως προκαταβολές για την επιδότηση εκείνων που μπήκαν στο σχετικό πρόγραμμα ώστε να μπορούν να αγοράσουν πετρέλαιο. Μιλάμε για ευθεία βολή κατά Στορνάρα, κάτι που συνηθίζει τους τελευταίους μήνες ο Σταϊκούρας, είτε γιατί θέλει να του πάρει τη θέση, είτε γιατί φροντίζει να παίρνει αποστάσεις, πιστεύοντας ίσως ότι οι εκλογές δεν είναι μακριά.
Αναμφισβήτητα, τα υγρά καύσιμα στην Ελλάδα είναι πια από τα ακριβότερα στην Ευρώπη και οι τιμές πήγαν εκεί που βρίσκονται μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, αφού οι φόροι αυξήθηκαν θεαματικά και την ίδια περίοδο έπαυσε να υπάρχει διαφορά στην τιμή του πετρελαίου θέρμανσης με εκείνη του πετρελαίου κίνησης για να καταπολεμηθεί το λαθρεμπόριο στο οποίο είχαν μεγάλες επιδόσεις διάφοροι. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο συνδυασμός κρίσης και τιμής είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθεί πολύ η κατανάλωση πετρελαίου θέρμανσης (όπως βέβαια μειώθηκε και η κατανάλωση βενζίνης και πετρελαίου κίνησης), αφού είναι γνωστό ότι πολλοί πολίτες σταμάτησαν να αγοράζουν και βολεύονται όπως μπορούν για να ζεσταθούν. Και το ερώτημα είναι αν ωφελήθηκε το κράτος ή όχι, καθώς εισπράττει λιγότερα, όπως υποστηρίζουν πολλοί.
Το θέμα δεν είναι και τόσο απλό για να καταλήξει κανείς σε ασφαλές συμπέρασμα. Η κατανάλωση μειώθηκε λόγω ακρίβειας και κρίσης, αλλά μειώθηκε επίσης γιατί ο περυσινός χειμώνας ήταν ήπιος, αρκετοί ήταν εκείνοι που είχαν προμηθευτεί πετρέλαιο πριν ανεβούν τόσο οι τιμές, είναι γεγονός επίσης ότι περιορίστηκε αναγκαστικά η σπατάλη της υπερκατανάλωσης, ενώ σταδιακά ανεβαίνει και η ένταξη κατοικιών στο σύστημα παροχής αερίου. Σημειώθηκε μείωση και στην κατανάλωση υγρών καυσίμων κίνησης για ανάλογους λόγους, οπότε ίσως μειώθηκαν τα έσοδα του κράτους από φόρους. Από την άλλη πλευρά όμως μειώθηκαν και οι εισαγωγές, κάτι που ευνοεί πολύ το ισοζύγιο εξωτερικών συναλλαγών και περιορίζει τα ελλείμματα. Φυσικά σταμάτησε και το λαθρεμπόριο, γεγονός που εξοργίζει όσους ασχολούνταν με το σπορ.
Προς το παρόν, ο χειμώνας δεν είναι πολύ βαρύς ούτε φέτος και πάντως πολλοί περισσότεροι φρόντισαν να μπουν στο πρόγραμμα επιδότησης της αγοράς πετρελαίου θέρμανσης, αρκεί τα χρήματα που παίρνουν να πηγαίνουν γι΄αυτό το σκοπό και όχι για να αγοράζουν ξύλα ή να πηγαίνουν διακοπές. Μεταξύ μας δε, είναι ύποπτη η πίεση που ασκούν κάποιοι για να πέσει ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης μόνο στο πετρέλαιο θέρμανσης, κάτι που θα αναβίωνε το λαθρεμπόριο.
Οσο για την αιθαλομίχλη που πνίγει πόλεις ή τμήματα πόλεων (την Δυτική Θεσσαλονίκη, για παράδειγμα, που είναι εισοδηματικά πιο χαμηλή), αυτή κατ΄αρχήν οφείλεται σε φυσικά φαινόμενα, αλλά επιβαρύνεται από τη λειτουργία των τζακιών (άλλο ελληνικό μυστήριο πως οι μισοί έλληνες βρέθηκαν με τζάκι, σε καινούργιες πολυκατοικίες, προφανώς την εποχή που έβρεχε το κράτος δανεικά λεφτά), όπως και από τη λειτουργία των αυτοκινήτων. Και στο παρελθόν υπήρχαν τέτοια φαινόμενα, τότε όμως τα αποδίδαμε στα αυτοκίνητα και γι' αυτό κάποτε δόθηκαν διευκολύνσεις για να αλλάξει ο ... στόλος.
Είπαμε, τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά να δουλεύει και λίγο η λογική, όταν ακούμε υστερικές κραυγές.
Αγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…