Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Λογαριασμός που μετριέται σε εβδομάδες απεργίας χωρίς κόστος για όλους αυτούς, καθώς κάθονται και πληρώνονται. Γράφοντας στα παλιά τους τα παπούτσια φοιτητές που θέλουν να φοιτήσουν και να μη χάσουν χρόνο, αλλά και γονείς που σηκώνουν τα οικονομικά βάρη για να σπουδάσουν τα βλαστάρια τους.
Υποτίθεται ότι όλοι αυτοί οι μπαγάσηδες, πρυτάνεις, καθηγητές και διοικητικοί, ανήκουν αντικειμενικά και δικαιωματικά στην πρωτοπορία της κακορίζικης ελληνικής κοινωνίας, είναι οι ταγοί της, τρομάρα τους. Ότι από αυτούς αναμένεται να την οδηγήσουν και να την διδάξουν για να βγει από την καθυστέρηση, να μην κοιτάει συνεχώς πίσω, να πιάσει επαφή με τη στοιχειώδη λογική και να γίνει πιο ορθολογίστρια.
Τρίχες. Αυτοί ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο για το αρκουδοτόμαρό τους και δεν χάνουν ευκαιρία να φωνάξουν και να το αποδείξουν στην πράξη. Εδώ έχουν καταφέρει να ακυρώσουν (με την υπόγεια συμπαράσταση του δικού τους Αρβανιτόπουλου και εκείνου του άλλου, του Παπαθεοδώρου) το νόμο της Διαμαντοπούλου που είχε ψηφίσει με πλειοψηφία εννέα δεκάτων η Βουλή, στους φοιτητές θα κολώσουν, αφού μάλιστα πληρώνονται; Η μήπως φοβούνται μη στάξει η γαϊδουρινή ουρά τους;
Όταν λοιπόν συμπεριφέρονται έτσι οι κατά τεκμήριο πιο μορφωμένοι, γιατί υπάρχει δήθεν γκρίνια και αποτροπιασμός για το επίπεδο τα συζήτησης προχθές στη Βουλή. Από τα σπλάχνα αυτής της κοινωνίας δεν προέκυψε; Και οι έλληνες δεν είναι που γουστάρουν τις μαγκιές, τις φτηνές εξυπνάδες, τους φραστικούς τσαμπουκάδες, την μπουρδολογία, τους μπρατσωμένους ναζιστές, τους τζάμπα επαναστάτες, ή τους άλλους που υπόσχονται τα πάντα στους πάντες; Αλλά όταν οι μισοί δεν θέλουν να πληρώσουν φράγκο για την ακίνητη περιουσία τους και οι άλλοι μισοί που πληρώνουν, το ανέχονται, αν και η άρνηση των πρώτων σημαίνει επιβάρυνση των δεύτερων, τι να περιμένει κανείς;
Άλλωστε, για όλα φταίει η Τρόϊκα, όπως μας λένε κάθε μέρα μήντια, κόμματα, κυβέρνηση, σε αγαστή σύμπνοια πλέον. Ακόμη και επειδή η κυβέρνηση δεν μπορεί και η αντιπολίτευση δεν κάνει, όπως διαπιστώνεται συνεχώς. Αλλά πόσοι το καταλαβαίνουν, όταν μία ολόκληρη κοινωνία, από την κορυφή ως τα νύχια, αρνείται την πραγματικότητα; Μα την αλήθεια, έχει γίνει εντελώς βαρετό πια…
Αγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…