Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Ποια είναι η δουλειά της Τρόικας τις επόμενες μέρες; Να διαπιστώσει τι έχει γίνει στο θέμα της μείωσης των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα και τουλάχιστον, αν πρόκειται να απολυθούν οι λεγόμενοι «επίορκοι», να πιέσει να παραμείνει η είσπραξη του ΕΕΤΗΔΕ από τη ΔΕΗ, να εξηγήσει γιατί κατά την άποψή της δεν πρέπει να προχωρήσει η συγχώνευση της Εθνικής Τράπεζας με την Γιούρομπανκ, να πιέσει για να εφαρμοστεί ο νόμος που προβλέπει ότι το 2 τοις χιλίοις του τζίρου των επιχειρήσεων θα πηγαίνει στον ΟΑΕΔ για την ενίσχυση των ανέργων και κανα δυό άλλα θέματα. Στο πρώτο δεν φαίνεται να`έχει γίνει τίποτα από την ελληνική πλευρά, στο δεύτερο έχουν μπλέξει τους γλουτούς τους οι αρχηγοί και τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, στο τρίτο υπάρχει ελληνική αντίδραση και η Εθνική δείχνει να προχωρεί ακάθεκτη στη συγχώνευση, στο τέταρτο πάλι δεν έχει γίνει τίποτα και πάει λέγοντας...
Σε όλα τα παραπάνω πρέπει να υπάρχει πρόοδος ή και συμφωνία, για να εκταμιευθεί η δόση των 2,8 δις και να προωθηθεί η επόμενη των 6 δις. Μόνο που στην Αθήνα τα ξεχνούν αυτά όσο λείπει η Τρόικα, ξεχνούν επίσης ότι έχουν βάλει την υπογραφή τους, προσπαθούν να κοροϊδέψουν εαυτούς και αλλήλους αντιδρώντας ή με πλήρη ακινησία και τα θυμούνται όταν φτάνει η νέα μέρα της κρίσεως. Πραγματικό ζήτημα στη συγκεκριμένη επίσκεψη είναι μόνον η συγχώνευση της Εθνικής με τη Γιούρομπανκ και κανένα από τα υπόλοιπα. Δεν δικαιολογείται το γεγονός ότι παραμένουν και πληρώνονται «επίορκοι» υπάλληλοι, ή ότι καθυστερεί απαράδεκτα η κρίση των πειθαρχικών συμβουλίων και της Δικκαιοσύνης, δεν υπήρχε κανένας λόγος να αμφισβητηθεί η είσπραξη του ΕΕΤΗΔΕ μέσω της ΔΕΗ, αφού είναι σαφές ότι οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί αδυνατούν να μαζέψουν φόρους, ΦΠΑ ή τέλη, δεν έχει ετοιμαστεί η υποδομή για την αντικατάστασή του από έναν ενιαίο φόρο ακινήτων και δεν θά έπρεπε να γίνει δεκτό η καταβολή του δύο τοις χιλίοις του τζίρου των επιχειρήσεων στον ΟΑΕΔ μέσα σε αυτή την ύφεση.
Αφού όμως υπάρχει η Τρόικα για να φταίει για όλα τα στραβά, τα δικά της και ακόμη περισσότερο τα δικά μας, γιατί επικρατεί αγωνία και πανικός όποτε καταφθάνει στην Αθήνα;
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…