Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Μη νομίζετε δηλαδή ότι θα αρχίσουν να σπρώχνονται τώρα οι επενδυτές στο αεροδρόμιο, οι αγορές θα ανοίξουν τα πουγκιά τους και οι δανειστές θα σπεύσουν να μας αποζημιώσουν για το γνωστό «λάθος», όπως απαιτεί ο νεοκαραμανλικός Τσίπρας. Τόσο νεοκαραμανλικός που εμφανίζεται έτοιμος να πάει να προσκυνήσει στην Πρώτη Σερρών για να πάρει πιστοποιητικό και να μπορεί πιο άνετα να διεμβολίσει τη Νέα Δημοκρατία!
Πιο σπουδαία εξέλιξη είναι μάλλον η νέα παρέμβαση του Ρεν που άφησε να εννοηθεί ότι οι δανειστές και επομένως και η Τρόικα δεν θα επιμένουν στην απόλυση τώρα 25.000 υπαλλήλων από το δημόσιο, αντιλαμβανόμενοι προφανώς τα κρίσιμα επίπεδα στα οποία έχει φτάσει η ανεργία. Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι η παρέμβαση Ρεν δεν γίνεται με αποκλειστικά δική του πρωτοβουλία και δεν θα γινόταν αν δεν είχε την πολιτική στήριξη του Παρισιού και του Βερολίνου που με τη σειρά τους προσπαθούν να στηρίξουν την σημερινή κυβέρνηση. Καταλαβαίνουν ότι ισορροπεί πάνω στην κόψη του ξυραφιού και οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να ξεσπάσει κοινωνική αναταραχή.
Με αυτή την έννοια, ο Ρεν παρεμβαίνει συνεχώς τελευταία για να αποδυναμώσει καταγγελίες και επιθέσεις του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και των λαϊκίστικων μήντια. Το έκανε στο θέμα του «πολλαπλασιαστή» για να κουλάρουν όσοι τον πρόβαλλαν ως αιτία καταστροφής, το κάνει πάλι για τις προεξοφλούμενες απολύσεις στο δημόσιο. Αφήστε που τα ελληνικά δικαστήρια έχουν αρχίσει να βγάζουν αντισυνταγματικές προηγούμενες αποφάσεις περί εφεδρείας, διαθεσιμότητας κλπ. και θα γίνει μύλος όπου νάναι. Παράλληλα, όλο αυτό το κλίμα που δημιουργείται από τους έξω, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η Τρόϊκα θα δείξει κατανόηση στην προσεχή επίσκεψή της. Από την άλλη πλευρά, το μπαλάκι εξακολουθεί να βρίσκεται στο δικό μας τεραίν, αλλά μαζί με το μπαλάκι πρέπει να βρεθεί και μία ρακέτα για να του δώσουν ένα κτύπημα. Ειδικά στο πρόβλημα της ανεργίας.
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…