Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Πράγματι, πριν λαλήσει τρεις φορές το κοκόρι, ο Ρεν δεν αρκέστηκε στις πρώτες δηλώσεις του, αλλά και έστειλε πανταχούσα προς κάθε ενδιαφερόμενο, που λέει ότι όλα αυτά περι πολλαπλασιαστή είναι μπούρδες, ότι έχουν γίνει όλες οι δυνατές διευκολύνσεις στην Ελλάδα για να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της και καλό θα είναι η Αθήνα να παραμείνει πιστή στο πρόγραμμα για να μην την πάρει και τη σηκώσει.
Αυτή είναι η έννοια της επιστολής και γράφηκε με αφορμή κάποια απόπειρα από την ελληνική πλευρά να χρησιμοποιήσει τον περιβόητο «πολλαπλασιαστή» για να απαιτήσει, χαλάρωση στο μνημόνιο σε χρόνο επίτευξης των στόχων, ίσως και σε περισσότερη χρηματική στήριξη. Αυτό είχε αναλάβει να το κάνει με εντολή του Σαμαρά ο Στουρνάρας και τώρα κινδυνεύει να φάει ξύλο και από τους απέξω και από τους μέσα.
Από τους απέξω που διαρρέουν πως στην τελευταία συνάντηση του Γιούρογκρουπ δεν έγινε καμιά σπουδαία συζήτηση περί αυτού, από τους μέσα γιατί ο υπουργός Οικονομικών δεν έπιασε από το λαιμό τους ευρωπαίους, δεν τους βρόντηξε στον καναβάτσο μέχρι λιποθυμίας και δεν απέσπασε με το ζόρι όλα αυτά που θέλει ο Τσίπρας, τα μήντια και οι λοιποί υπερασπιστές που εκφράζουν τον λαό. Γιατί είναι γνωστό ποιοι –και μόνον αυτοί – εκφράζουν τον λαό.
Άγνωστο πως θα εξελιχθεί και αυτή η υπόθεση, καθώς είναι φανερό ότι οι δανειστές, του ΔΝΤ που ξεκίνησε όλο αυτό συμπεριλαμβανομένου, και που θα καταλήξει. Οχι ότι ο συγκεκριμένος πολλαπλασιαστής δεν υφίσταται στα οικονομικά, όπως και οι επιπτώσεις του στο ΑΕΠ. Υπάρχει, αλλά οι άλλοι είναι σαφείς. Αν υπήρξε λάθος, αυτό ήταν πολύ μικρό σε σχέση με την πραγματικότητα, τις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα, τις παραλείψεις και τις αντιδράσεις. Επιπλέον, τονίζουν ότι έγιναν οι απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις με επιμήκυνση του χρόνου επίτευξης των στόχων, με κουρέματα και παραπάνω χρηματική στήριξη. Ολα δε αυτά τα θεωρούν ακόμη μία ένδειξη ότι οι έλληνες επιμένουν να ρίχνουν ευθύνες σε άλλους για να μην αντιμετωπίζουν τις δικές τους και μαζί με αυτές και την πραγματικότητα.
Με τούτα και μ’ εκείνα πάντως, ο Στουρνάρας βρέθηκε μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης και να δούμε πως θα ξεμπλέξει...
Άγγελος Στάγκος
[email protected]
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…