Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Τις τελευταίες εβδομάδες στην «ειδική περίπτωση» που ονομάζεται Ελλάδα, η λέξη της μόδας είναι «πολλαπλασιαστής», την πιπιλάνε όλοι και λίγο – πολύ έχει γίνει κοινή πεποίθηση ότι αυτός φταίει για την κατάσταση που βιώνουμε και τα δεινά της χώρας. Με λίγα λόγια, πάει να εμπεδωθεί η άποψη ότι αν αυτός ο περίφημος «πολλαπλασιαστής» ήταν σωστός, όλα θα ήταν καλά και όμορφα. Επιπλέον, φταίνε οι ξένοι και ειδικά το ΔΝΤ που δεν τον υπολόγισαν σωστά, άρα πρέπει να μας αποζημιώσουν με κάτι δισεκατομμύρια για να επανέλθουμε στα ίσα μας.
Πρόκειται βέβαια για τον δημοσιονομικό πολλαπλασιαστή που σύμφωνα με τα οικονομικά μοντέλα αναφέρεται στις επιπτώσεις της πολιτικής λιτότητας στη μείωση του ΑΕΠ και επομένως στη δημιουργία και το βάθεμα της ύφεσης στην πραγματική οικονομία. Δηλαδή, όσο πιο αυστηρή είναι η πολιτική της λιτότητας στο δημόσιο τομέα, τόσο βαθαίνει η ύφεση. Και φυσικά αυτό φταίει για τη σημερινή κατάντια της Ελλάδας. Τη βάση γι’ αυτές τις θεωρίες την πρόσφερε το ίδιο το ΔΝΤ με θεωρητικές προσεγγίσεις αξιωματούχων του, από τις οποίες απομονώθηκε μόνο το θέμα του πολλαπλασιαστή.
Με αυτή την έννοια λοιπόν όλα ήταν καλά και ρόδινα στην Ελλάδα και δεν χρειαζόταν να περιμαζευτεί το έλλειμμα και ακόμη περισσότερο το χρέος, αρκεί να μας έδιναν οι άλλοι όσα λεφτά θέλαμε για να επιβιώνει στον αιώνα τον άπαντα το μοντέλο «αλά γκρέκα» της αρνητικής ανταγωνιστικότητας, της μηδενικής παραγωγής και της υπερκατανάλωσης. Ούτε έπαιξαν κανένα ρόλο στο βάθεμα της ύφεσης η ανυπαρξία της διοίκησης, η εκτεταμένη διαφθορά και φοροδιαφυγή, η έλλειψη βούλησης για διαρθρωτικές αλλαγές στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα, η συντήρηση των συντεχνιών, η άρνηση και οι αντιδράσεις της κοινωνίας απέναντι σε οποιαδήποτε αλλαγή, ο διάχυτος λαϊκισμός, η στρεβλή νοοτροπία, η επιχειρηματικότητα της πειρατείας, η λουμπεν μεγαλοεπιχειρηματική τάξη, το γεγονός ότι η οικονομία μας είναι πολύ ρηχή και πάρα πολλά τα μικρομάγαζα, η πλήρης ασυδοσία, οι συνεχείς παραβιάσεις θεσμών και νόμων και γενικά η κοινωνική παρακμή. Τίποτα από όλα αυτά δεν φταίει, παρά μόνον ο άτιμος ο πολλαπλασιαστής.
Τώρα, αξιωματούχοι του ΔΝΤ και της Κομισιόν τρέχουν να ανασκευάσουν και να εξηγήσουν, αλλά είναι αργά. Πρόσφεραν στο πιάτο το επιχείρημα σε όσους κάνουν καριέρα αναθεματίζοντας το μνημόνιο και βέβαια φέρνουν σε δύσκολη θέση και την κυβέρνηση. Όχι ότι η πολιτική της λιτότητας δεν έχει φτάσει στα όριά της, αν δεν τα έχει υπερβεί, αλλά η όποια αναγκαία χαλάρωση προϋποθέτει δικαιοσύνη στην κατανομή των βαρών, προώθηση των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων, καλύτερη διοικητική μηχανή, και διάθεση από την πλευρά των δανειστών να δώσουν περισσότερο χρόνο προσαρμογής και άρα και περισσότερα λεφτά. Τα υπόλοιπα, μαζί με τον πολλαπλασιαστή, είναι για λαϊκή κατανάλωση χωρίς ουσία.
Άγγελος Στάγκος
[email protected]
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…