Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Στο πλαίσιο της ικανοποίησης του ασίγαστου πάθους του λοιπόν, ο υπογράφων κάθησε την Κυριακή το απόγευμα να απολαύσει τον τελικό του κυπέλλου μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, του πήρε πολύ μεγαλύτερο χρόνο από όσο υπελόγιζε, αλλά τουλάχιστον μαζί με τον αγώνα είδε ανάγλυφη την εικόνα της σημερινής Ελλάδας. Είδε δηλαδή οργανωμένους οπαδούς των δύο συλλόγων να καταλαμβάνουν σαν μάχιμες ομάδες τα δύο πέταλα του γηπέδου, είδε ομοιόμορφα μπλουζάκια με τυπωμένες βρισιές κατά των αντιπάλων, άκουσε αντίστοιχα συνθήματα και μία εξ αρχής διάθεση για μαζικές συμπλοκές από ανθρώπους που είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμοι να πλακωθούν, να ασκήσουν βία, να κάνουν ζημιά, μέχρι και να σκοτώσουν. Άλλωστε κάποιοι από αυτούς δεν έκρυψαν με πρώτη ευκαιρία να δείξουν ότι οπλοφορούν.
Αλλά αν αυτός είναι ο λαός των δύο συλλόγων, που ζει καθημερινά με τη βία, φραστική ή σωματική, δεν λογαριάζει κανόνες και νόμους, δεν φοβάται να αντιμετωπίσει την αστυνομία και να καταλήξει ίσως στη φυλακή, ανάλογα ήταν και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του θεάματος. Ξεκίνησε με τραυματισμό ενός παίκτη του Ολυμπιακού, διακόπηκε από τους διαιτητές όταν άρχσαν να δέρνονται στις κερκίδες που είχαν γεμίσει με άτομα με προσκλήσεις και λουμπενο-επίσημους και πήγε να επεκταθεί στους φανατικούς, οπότε τραυματίστηκε παίκτης του Παναθηναϊκού αυτή τη φορά. Τοτε είδαμε διάφορους αποφασισμένους κομάντος των δύο στρατών μέσα στον αγωνιστικό χώρο να προσπαθούν να συμπλακούν και αστυνομικούς να τους παρακαλούν να μη το κάνουν, αντί να τους συλλάβουν πάραυτα.
Τότε ήταν που οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθεί το γήπεδο από όλους εκτός από εκείνους που ήταν διαπιστευμένοι λόγω κάποιας ιδιότητας. Και τότε διαπιστώσαμε την έκταση των ζημιών που είχαν γίνει στις κερκίδες και κάποιος πρέπει να τις πληρώσει. Διαπιστώσαμε ακόμη ότι εκείνοι που τελικά έμειναν στο γήπεδο, διαπιστευμένοι ή όχι, ήταν το ίδιο φανατικοί με εκείνους που έφυγαν. Και όταν κάποια στιγμή τέλειωσε ο αγώνας με ένα νικητή και ένα ηττημένο, όπως συμβαίνει πάντα στο μπάσκετ, άρχισαν οι δηλώσεις και οι αντεγκλήσεις, οι ανακοινώσεις και οι καταγγελίες από τους ιδιοκτήτες των συλλόγων, προφανώς για να ετοιμάσουν ο καθένας τον λαό του και τον στρατό του για τον επόμενο πόλεμο. Ο ηττημένος μάλιστα αρνήθηκε να παραστεί στην απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων, δίνοντας τη χαριστική βολή στη λεγόμενη “γιορτή του μπάσκετ”.
Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε εδώ με ένα “αυτή είναι η Ελλάδα”, γιατί πραγματικά “αυτή είναι η Ελλάδα”, με μόνη παρηγοριά τη συμπεριφορά των παικτών και των προπονητών που ήταν όντως επαγγελματική μέσα στο γήπεδο, την ώρα του αγώνα. Αλλά δεν μπορούμε να μην αναρωτηθούμε με ποια διαδικασία φτάνουν τα εισιτήρια μόνιμα στους … κακοποιούς, ποια είναι η φάρα των λεγόμενων επισήμων στον ελληνικό αθλητισμό, πως μπήκαν στο γήπεδο τόσα πυρομαχικά, πως λειτούργησε η αστυνομία και ποιος είναι ο ρόλος των σεκιουριτάδων και από που τους στρατολογούν και επιτέλους, που το πάνε οι επιχειρηματίες που χρηματοδοτούν τις ομάδες;
Ρητορικά τα ερωτήματα γιατί το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι αυτή η χώρα είναι βαριά άρρωστη!
Άγγελος Στάγκος
[email protected]
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…