Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται η επιμονή συνδικαλιστών και κομμάτων της Αριστεράς να οδηγούν απεργίες στα άκρα για να αναγκάζουν την κυβέρνηση να προχωρεί σε επιστρατεύσεις, ώστε να την κατηγορούν μετά ως αντιδημοκρατική και ανάλγητη και από την άλλη πλευρά η γραμμή του Μαξίμου να μη κολώνει για να δίνει την εντύπωση ότι διαφυλλάσσει το νόμο, την τάξη και της ομαλότητα της καθημερινότητας.
Δεν απαιτείται και μεγάλη ικανότητα για να αντιλαμβάνεται κανείς τα παραπάνω. Αλλά ταυτόχρονα διακρίνονται και άλλες παράμετροι που διανθίζουν το πολιτικό σκηνικό. Οπως οι απαράδεκτες και προβοκατόρικες δηλώσεις βουλευτών και πολιτευτών διαφόρων κομμάτων και προελεύσεων σε βάρος του Δένδια και του Στουρνάρα, που ουσιαστικά μπορούν να εκληφθούν σαν παροτρύνσεις σε κάθε βλαμμένο να τους επιτεθεί. Οπως η επάνοδος του Τσίπρα στις γνωστές παληές θέσεις, μετά τις αντιδράσεις μέσα από το ίδιο του το κόμμα στις πρόσφατες απόπειρες για «ανοίγματα» και ρεαλιστικότερη γραμμή.
Οπως η κλιμάκωση των αντιδράσεων των καραμανλικών για να μην αναδειχθούν οι ευθύνες του Κ. Καραμανλή για τη σημερινή κατάσταση, η θαλπωρή που βρίσκουν από την πλευρά του ΣΥ.ΡΙΖ.Α., η χαρακτηριστική σιωπή των Πασόκων που δεν κάνουν καμμία προσπάθεια να υπερασπιστούν ούτε τον Γ. Παπανδρέου, ούτε τον Κ. Σημίτη και τις πολιτικές τους, ενώ διαφαίνεται η πρόθεση του Α. Σαμαρά να προχωρήσει κάποια στιγμή στη σύσταση εξεταστικής επιτροπής για να βρεθεί πως φτάσαμε στο μνημόνιο. Για να διατηρηθεί δηλαδή η συνήθεια του να πορεύεται η χώρα με το βλέμμα στραμένο στο παρελθόν...
Οπως, η συνεχιζόμενη εξαλλοσύνη του Καμμένουν και των δικών του για να αποφύγει την κατάρρευση του κόμματός του και αντίστοιχα η επίδειξη δύναμης που έκανε προχθές η «Χρυσή Αυγή» στη Ρηγίλλης προκαλώντας ρίγη και ανατριχίλα στους αστούς της περιοχής. Οπως η ευκαιρία που θεωρεί το ΚΚΕ για να πλαγιοκοπήσει τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α και να ξαναπάρει την πρωτοπορία στο χώρο της Αριστεράς. Οπως η αγωνιώδης προσπάθεια της ΔΗ.ΜΑΡ. να ιοσορροπεί μεταξύ αριστεροσύνης και στήριξης της σημερινής κυβέρνησης. Και όπως η αντίστοιχη αγωνιώδης προσπάθεια του ΠΑΣΟΚ να σταθεί στα πόδια του και να μην εξκαερωθεί, κάτι που προς το παρόν δείχνει να καταφέρνει.
Ισως κάποιος πει ότι όλα αυτά ειναι εξαιρετικά πολύπλοκα, αφορούν μόνο τους πολιτικούς και αφήνουν αδιάφορους τους πολίτες που δοκιμάζονται. Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά θα πρέπει να επισημανθεί ότι το ενδιαφέρον των πολιτών το προηγούμενο αρκετά μεγάλο διάστημα το συντηρούσαν οι πελατειακές σχέσεις. Γι’ αυτό και η πολιτική στα χώρα μας είχε τόσο σαθρά πόδια και πολύ συχνά γνώριζε ήττες. Ακόμη και τώρα, την ήττα της προσπαθεί να διαχειριστεί.
Άγγελος Στάγκος
[email protected]
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…