Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Αλλά φαίνεται ότι δεν φτάνουν όλα αυτά. Υπάρχει και εκείνη η ταλαιπωρία που συνοδεύει,κάθε επαφή του πολίτη με το δημόσιο, που δε υποχωρεί με τίποτα. Δεινοπαθεί ο ταλαίπωρος για να πληρώσει τέλη, φόρους, ΕΤΑΚ, ΦΑΠ και ό,τι άλλο έχει προστεθεί στις υποχρεώσεις του. Δεινοπαθεί παρομοίως κάθε φορά που αναγκάζεταιθ να τρέξει στους γιατρούς, αχρείαστοι νάναι, και στα νοσοκομεία. Δεινοπαθεί για να βγει στη σύνταξη και να την πάρει. Δεινοπαθεί σε κάθε του βήμα και με κάθε ευκαιρία, σχεδόν σε όλους τους τομείς.
Δεν γίνεται όμως έτσι. Δεν είναι δυνατόν να γίνονται αλλαγές στο όνομα της οικονομίας, του εκσυγχρονισμού και της καλύτερης λειτουργίας και να επικρατεί το απόλυτο μπάχαλο. Είτε γιατί δεν οργανώθηκε καλά η μετάβση στο νέο σύστημα, είτε γιατί είναι βιολογικά ανίκανη η διοικητική μηχανή, είτε γιατί αντιδρούν οι δημόσιοι υπάλληλοι, είτε γιατί παραμένει ανίκητη η γραφειοκρατία. Και δυστυχώς αυτό γίνεται. Ταλαιπωρούνται οι πολίτες στις εφορίες ακίομη περισσότερο τώρα που συγχωνεύονται, ταλαιπωρούνται στους δήμους ακόμη περισσότερο μετά την εφαρμογή του “Καλλικράτη”, ταλαιπωρούνται απίστευτα με τον ΕΟΠΠΥ και ταλαιπωρούνται με τις λίστες των δικαιολογητικών που πρέπει να μαζέψουν κάθε φορά που μπαίνει σε νέο στάδιο η ζωή τους, η επιχειρούν οι ίδιοι μία αλλαγή.
Ολες οι δυσκολίες πηγάζουν από τον ανθρώπινο παράγοντα. Η γραφειοκρατία, η κακή οργάνωση, η έλλειψη πρόβλεψης, η κακή διοίκηση, η χείριστη εκτέλεση, η νοοτροπία που επικρατεί, όλα είναι κατασκευάσματα δικά μας. Και πραγματικά δεν μπορεί να φανταστεί κάποιος πως θα διορθωθούν, όταν με το κλίμα που επικρατεί κανείς δεν θέλει την παραμικρή αλλαγή. Αλλά όπως είπαμε, καλά να εκπληρώνουν οι πολίτες τις υποχρεώσεις τους προς το κράτος, αλλά και το κράτος έχει υποχρέωση να εξυπηρετεί τους πολίτες, να τους κάνει την ζωή πιο εύκολη και να τους προσφέρει όλα εκείνα τα αγαθά που εξ ορισμού είναι στη δική του δικαιοδοσία.
Άγγελος Στάγκος
[email protected]
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…