Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Πρόκειται για μία κατάσταση που προβλεπόταν να φτάσει εκεί που είναι τώρα, καθώς καμία από τις δύο πλευρές δεν έδειχνε διάθεση να κάνει πίσω. Γεγονός που κατά κάποιο τρόπο την κατέστησε «μητέρα των μαχών», που αν την χάσει η κυβέρνηση, δεν θα μπορεί πλέον να υλοποιήσει καμμία από τις μεταρρυθμίσεις και τα μέτρα που έχουν ψηφιστεί στη Βουλή, που αν πέσει επιμένοντας στις θέσεις, όπως κατέστησε σαφές ο Σαμαράς με τη δήλωσή του, θα πάμε σε εκλογές απολύτως μετωπικές και πολωμένες και αν την κερδίσει (τη μάχη) θα αντιμετωπίζει από εδώ και στο εξής με άλλο αέρα συνδικαλιστές και συντεχνίες.
Είναι γνωστό ότι η μάχη ξεκίνησε γιατί οι εργαζόμενοι στο μετρό αρνούνται να ενταχθούν στο ενιαίο μισθολόγιο και στο μεταξύ πήραν μαζί τους και τους εργαζόμενους στα άλλα μέσα μαζικής μεταφοράς. Από τη δική της την πλευρά, η κυβέρνηση (η Νέα Δημοκρατία ουσιαστικά) αποφάσισε να πάρει το ρίσκο της υιοθέτησης σκληρής γραμμής, αλά Θάτσερ, που μπορεί να θεωρηθεί και γραμμή «ή του ύψους ή του βάθους», την αποδέχεται αυτή τη γραμμή το ΠΑΣΟΚ, αλλά παίρνει αποστάσεις η ΔΗ.ΜΑΡ. Το ερώτημα όμως είναι αν διαθέτει τους μηχανισμούς για να το βγάλει πέρα και αυτό θα το δούμε. Κυρίως, αν μπορεί να στηριχθεί στους δικαστικούς, στην αστυνομία και γενικά στην κρατική μηχανή για να το βγάλει πέρα.
Σε αυτή τη σύγκρουση ρόλο παίζει και θα παίξει και η κοινή γνώμη. Αν δηλαδή αποδίδει τις ευθύνες για την ταλαιπωρία που υφίσταται στην κυβέρνηση, ή στους απεργούς. Οπως και κατά πόσο η αντίδραση στην πολιτική της κυβέρνησης θα απλωθεί και σε άλλους κλάδους και θα γενικευθεί. Προς το παρόν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις, αλλά όχι τόσο ισχυρές και περιμένουμε να δούμε αν θα πάρουν διαστάσεις. Από την άλλη πλευρά, αν ζήσουμε μία γενικευμένη επίθεση εναντίον της κυβέρνησης και αυτή πέσει, θα πάμε σε εκλογές. Δεν ξέρουμε τι θα βγει, καθώς θα επικρατήσει απίστευτη πόλωση. Αλλά αν πάλι πάρει την εξουσία ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α., ας είναι. Θα διαπιστώσουμε πως θα την διαχειριστεί και πως θα βγάλει άκρη. Πολλοί λένε πια ότι καλό θα είναι να γίνει και αυτό για να απομυθοποιηθεί από την ανελέητη πραγματικότητα.
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…