Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Οι τρεις αυτοί και ίσως κάποιοι άλλοι ξιφούλκησαν γιατί στη συνέντευξή του στην Ελλη Στάη, ο υπουργός Οικονομικών Γ. Στουρνάρας, είπε μία αλήθεια. Οτι δηλαδή η οικονομία ξέφυγε και η καταστροφή επήλθε μεταξύ 2007 και 2009 και ναι μεν ο Γ. Παπανδρέου καθυστέρησε να πάρει τα κατάλληλα μέτρα –γιατί δεν ήξερε τι του γινόταν, όπως απεδείχθη στη συνέχεια -, αλλά η Ελλάδα δεν θα μπορούσε να αποφύγει την ένταξη στο μηχανισμό στήριξης (στο μνημόνιο με λίγα λόγια) για να μη χρεοκοπήσει, ακόμη και αν από την πρώτη στιγμή έκανε το σωστό.
Αυτή είναι αλήθεια, την λένε τα νούμερα και οι δείκτες, όσο και αν προσπαθούν να την παραχαράξουν οι… σωματοφύλακες του Κ. Καραμανλή, οι οποίοι έσπευσαν να ξιφουλκήσουν μόλις την άκουσαν. Γιατί το χρέος της γενικής κυβέρνησης ήταν 239,4 δις περίπου, ή 105,4% του ΑΕΠ το 2007, ξεπέρασε τα 262,3 δις , ή 110,7% του ΑΕΠ το 2008, πρώτο έτος της ύφεσης, τότε που ο Αλογοσκούφης έλεγε ότι η ελληνική οικονομία είναι “θωρακισμένη” (όταν ο Σημίτης προειδοποιούσε μέσα στη Βουλή ότι μας έκοβαν κουστούμι για το ΔΝΤ) και εκτοξεύτηκε στα 298,7 δις, ή 127,1% του ΑΕΠ, το 2009, όταν και έχασε τις εκλογές η Ν.Δ. Οπως αλήθεια είναι ότι δεν οφείλεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες η καταβαράθρωση της ελληνικής οικονομίας.
Φυσικά, οι αριθμοί και οι δείκτες δεν παίζουν κανένα ρόλο για τους πολιτικούς που θέλουν να κάνουν το μαύρο άσπρο, ούτε θα περίμενε κανείς ειδικά από τον Παυλόπουλο να κάνει κάτι τέτοιο. Αλλά αυτά είναι τα στοιχεία και μεταξύ μας, ο Στουρνάρας ήταν και πολύ επιεικής. Γιατί καταστροφική ήταν όλόκληρη η πενταετία του Κ. Καραμανλή, αν δεν αρκεστεί ο ερευνητής στα νούμερα και ψάξει και άλλες παραμέτρους. Οπως πόσες εκατοντάδες χιλιάδες διορίστηκαν στο δημόσιο και πόσο αυξήθηκαν οι κρατικές δαπάνες.
Και να μη ξεχνάμε και κάτι άλλο. Οτι ο Κωνταντίνος Καραμανλής έβαλε την χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά το ΠΑΣΟΚ ήταν κυρίως εκείνο που διαχειρίστηκε επί χρόνια την Ελλάδα ως μέλος, ενώ στην ΟΝΕ έβαλε τη χώρα ο Σημίτης, αλλά η Ν.Δ. διαχειρίστηκε κυρίως τη χώρα επί ευρώ. Για να τελειώνουμε με τα παραμύθια…
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…