Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Ήδη παρατηρείται πάλι στροφή του κλίματος έξω, με τους δανειστές να μη βιάζονται πια για την ολοκλήρωση των συνομιλιών και κυρίως να αμφιβάλλουν όλο και περισσότερο κατά πόσο μπορούν να υλοποιηθούν τα μέτρα, αν και όταν καταλήξουν. Αμφισβητούν μάλιστα και τη δυνατότητα της Ελλάδας να διορθώσει όσα χρειάζονται για να γίνει κανονική χώρα. Είναι χαρακτηριστικές οι δηλώσεις του Σόϊμπλε και άλλων τελευταία.
Μέσα σε αυτό το αλαλούμ, το μόνο που μπορουμε να κάνουμε είναι κάποιες επισημάνσεις. Οπως το παιχνίδι που γίνεται με τη λεγόμενη λίστα Λαγκάρντ και τα ονόματα που βγήκαν στη σέντρα, άλλα με τα επαγγέλματά τους στα αγγλικά , ή στα γαλλικά, άλλα χωρίς και πάντως δίχως ποσά δίπλα, ούτε και χρόνο καταθέσεων. Να προσθέσουμε επίσης ότι οι αμερικανικές εκλογές θα γίνουν την επόμενη Τρίτη και ενδεχομένως μετά θα δούμε πιο σκληρές δηλώσεις για την Ελλάδα.
Να αναφέρουμε και τα πολιτικά παιχνίδια και ότι βγήκε πρώτος ο Χρυσοχοϊδης, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ να υποστηρίξει την ανάγκη δημιουργίας ενός νέου ευρωπαϊκού κόμματος που θα δώσει στέγη και θαλπωρή σε όσους είναι υπέρ της ευρωπαϊκής προοπτικής της χώρας. Να τονίσουμε ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι παίζουν και άλλοι παράγοντες, εκτός Βουλής. Και να καταλήξουμε λέγοντας ότι αν μέχρι τις 12 Νοεμβρίου δεν ληφθεί απόφαση από τους δανειστές για τη δόση, μένουμε από λεφτά. Α, και να μη ξεχάσουμε ότι ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνώς και Πάσης Ελλάδος είναι της άποψης ότι η χώρα είναι θύμα τοκογλύφων και βρίσκεται υπό κατοχή. Οπως δηλαδή υποστηρίζουν ο Καμένος και η Χρυσή Αυγή!
Το μόνο σίγουρο πάντως σήμερα είναι ότι η χώρα και εμείς μαζί της, πορεύεται στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Περί αυτού πρόκειται...
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…