Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Αν έχουμε καταλάβει καλά, την Τρίτη τα μεσάνυχτα φτάσαμε στην ολοκλήρωση, αλλά όχι και ακριβώς. Βγήκαν οι δικοί μας, βγήκε και ο Τόμσεν και περίπου είπαν ότι επήλθε σημαντική πρόοδος, στα βασικά συμφώνησαν, αλλά πάλι μένουν κάποια θέματα ανοιχτά, λεπτομέρειες υποτίθεται, για να διευθετηθούν. Μετά οι τρεις επικεφαλής της Τρόϊκας έφυγαν, αλλά άφησαν πίσω τους μία ανακοινωσούλα που είναι ένα κλικ πιο ψυχρή από τον ενθουσιασμό και την ανακούφιση του προχθεσινού μεσονυχτίου. Σε αυτήν λένε ότι οι συνομιλίες ήταν εποικοδομητικές σχετικά με τις πολιτικές που απαιτούνται για να ισορροπήσει το ελληνικό σύστημα και συμφώνησαν στα περισσότερα βασικά μέτρα που απαιτούνται «για την αποκατάσταση του ρυθμού υλοποίησης των μεταρρυθμίσεων» και αυτά θα τα συζητήσουν οι πιο παρακατιανοί που έμειναν πίσω με τους δικούς μας.
Σε αυτή την ανακοίνωση προστίθεται ακόμη ότι τα επιπλέον χρηματοδοτικά θέματα θα τα συζητήσει η ελληνική κυβέρνηση με τους επίσημους δανειστές, δηλαδή με το ΔΝΤ, την Κομισιόν, την ΕΚΤ και τις κυβερνήσεις των χωρών που μας δανείζουν, άρα με τη Λαγκάρντ, την Μέρκελ, τον Ντράγκι και τους άλλους. Αν ρωτάτε ποια είναι αυτά τα θέματα, το μυαλό μας πάει στο δημοσιονομικό κενό που είναι φανερό ότι υπάρχει, άλλο αν δεν το πολυσυζητούν, στην επιμήκυνση και την κάλυψη του κόστους και στη βιωσιμότητα του χρέους. Που σημαίνει ότι έχει πολύ δουλειά ακόμη να γίνει.
Ο Σαμαράς λοιπόν θα πάει στη σύνοδο κορυφής για να πει ότι σχεδόν ολοκληρώθηκε το πακέτο, αλλά δεν θα έχει ακόμη ολοκληρωθεί, θα περιμένουμε την έκθεση της Τρόϊκας, ελπίζοντας ότι για να είναι καλογραμμένη θα τα έχουν βρει ως τότε η Λαγκάρντ και η Μέρκελ με τη βοήθεια της Ουάσινγκτον, ότι θα γίνει μία έκτακτη συνεδρίαση του Γιούροκρουπ για να πάρουμε ολόκληρη τη δόση μέσα στο Νοέμβριο και αν γίνουν όλα αυτά, θα βγάλουμε ένα στεναγμό ανακούφισης. Αν δεν γίνουν όμως, θα πέσει κλάμα. Μπόλικο κλάμα. Προς το παρόν όμως ας αρκεστούμε στο ότι οι συνομιλίες με την Τρόϊκα τελείωσαν χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί.
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…