Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Με λίγα λόγια η Ευρώπη κοιλοπονάει, αλλά σχετικά με τα δικά μας τα νέα είναι άσχημα στο εσωτερικό και καλά στο εξωτερικό. Άσχημα στο εσωτερικό γιατί αυτή η παράταση των διαπραγματεύσεων έχει τραβήξει υπερβωολικά σε μάκρος και χειροτερεύει το ήδη κακό κλίμα, δίνοντας ευκαιρία για αντιδράσεις, δημιουργώντας κλίμα αμφισβήτησης στα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση και εξωθώντας τη «Χρυσή Αυγή» σε προκλητιξκές ενέργειες παραβίασης του νόμου και της τάξης, με φανερό στόχο την υπονόμευση του κοινοβουλευτικού πολιτεύματος.
Τα καλά νέα είναι ότι το Βερολίνο, δια στόματος Μέρκελ και Σόϊμπλε, καθιστά σαφές ότι η βούλησή του είναι να παραμείνει η Ελλάδα στην Ευρωζώνη. Η Μέρκελ μάλιστα έψχει προχωρήσει ακόμη περισσότερο, αφήνομντας σαφώς να εννοηθεί ότι θα δοθεί ολόκληρη η επόμενη δόση, εφόσον η έκθεση της Τρόϊκας είναι θετική. Εκεί γίνεται το πλάκωμα με την Λαγκάρντ, που θέλει είτε ένα νέο πακέτο στήριξης για την Ελλάδα, είτε ένα κούρεμα του διακρατικού χρέους της, είτε και κούρεμα των ομολόγων που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.
Οι προτάσεις τη Λαγκάρντ δεν πρόκειται να γίνουν δεκτές από τη Γερμανία και άλλους, μέχρις ότου διεξαχθούν οι γερμανικές εκλογές το επόμενο Φθινόπωρο. Η Μέρκελ δεν το διακινδυνεύει. Από την άλλη πλευρά όμως, δεν αποκλείεται Βερολίνο και Ουάσινγκτον να πιέσουν τη Λαγκάρντ να παίξει λίγο με τα νούμερα για να φανεί βιώσιμο το ελληνικό χρέος το 2020 για τους εξής πολύ απλούς λόγους. Γιατί οι ΗΠΑ δεν θέλουν αναταραχή στις αγορές, σιγουρα ως τις αμερικανικές εκλογές, αλλά πιθανότατα και μετά και γιατί δεν θέλουν να προκύψει καμμία κυβέρνηση – ΣΥ.ΡΙΖ.Α ή Ακροδεξιάς – στην Ελλάδα, τώρα που υπάρχει τέτοια αστάθεια στη γειτονιά, λόγω Μέσης Ανατολής, Συρίας, Τουρκίας κλπ. Ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν οι αναγκαίες μεταρρυθμίσεις εδώ. Από αυτό δεν πρόκειται να ξεφύγουμε...
Φυσικά, όσο δεν κλείνουν οι διαπραγματελύσεις, κανείς δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά.
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…