Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Ο Μεϊμαράκης κατάφερε να αναμείξει τη Βουλή με τη λαχαναγορά, λες και δεν φτάνουν τα καμώματα των χρυσαυγιτών, που είναι βέβαιο ότι θα κλιμακωθούν. Σα να μην έφτανε αυτό, πήγε να τα κάνει μπάχαλο στη συνάντηση με τον Νταβούτογλου, καθώς δεν φρόντισε να έχει δικό του μεταφραστή. Ο Σταϊκούρας υιοθέτησε μία γνωμάτευση που βόλευε γιατί ανάγκαζε τις τράπεζες να δώσουν 500 εκατομμύρια, παρά τις προειδοποιήσεις ότι δεν έστεκε. Και σα να μην έφτανε αυτό δημιούργησε και ένταση με το ΠΑΣΟΚ χωρίς λόγο μιλώντας για προηγούμενη αναξιοπιστία που τώρα μετατρέπεται σε αξιοπιστία, ξεχνώντας τη στάση του κόμματός του όταν βρισκόταν στην αντιπολίτευση και την κολοτούμπα που έκανε ο Σαμαράς.
Ο Βρούτσης πάλι ανακάλυψε την μεγαλειώδη μέθοδο για να ξεπεράσει την ανεπάρκεια των ληξιαρχείων, που η λειτουργία τους είναι απολύτως απαραίτητη σε κάθε κράτος και να ενισχύσει τους αναξιοπαθούντες συμβολαιογράφους. Επειδή δηλαδή τα ληξιαρχεία δεν έχουν εκσυγχρονισθεί και τα ταμεία το ίδιο, ο πολίτης θα πρέπει να ενημερώνει συμβολαιογράφο και να παίρνει χαρτί για κάθε οικογενειακή του αλλαγή, πληρώνοντας βέβαια. Μετά, λέει, ο συμβολαιογράφος θα ενημερώνει το ταμείο του ασφαλισμένου για να μη γίνονται κόλπα και φυσικά τα ληξιαρχεία θα παραμείνουν...ληξιαρχεία με το αντίστοιχο προσωπικό!
Οσο για τον Ρουπακιώτη, αυτός αποτελεί άλλη ταραχή γιατί νομίζει ότι είναι ο εκπρόσωπος των δικηγόρων και των δικαστών μέσα στην κυβέρνηση, για να διασφαλίζει τα συμφέροντά τους στο όνομα της... αριστερής ιδεολογίας του, που όμως δεν ταράζεται από τα πάθη όλοων των υπολοίπων. Ούτε ταράζεται από το γεγονός ότι η ασυναρτησία, η αριστερή ιδεολογία «αλά γκρέκα», η προστασία των συντεχνιών και άλλα τέτοια, μας έχουν φέρει εδώ που βρισκόμαστε. Οσο για τον Μουσουρούλη, θεώρησε ότι γίνεται μάγκας βγάζοντας προς τα έξω μία βλακεία που είπε χαμηλόβαθμος τροϊκανός για εκκένωση των νησιών μας με λιγότερους από 150 κατοίκους, ώστε να μην επιδοτούμε ανάλογα
την ακτοπλοί. Φυσικά δημιούργησε πρόβλημα και οι διευκρινίσεις ήταν αναγκαίες.
Συγγνώμη, αλλά με τέτοιος γίγαντες, αυτή η κυβέρνηση δεν θα πάει πολύ μακριά. Και αυτό το έχει καταλάβει ο Τσίπρας.
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…