Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Η ιστορία της λίστας Λαγκάρντ δείχνει την έλλειψη φαντασίας, αλλά και την έλλειψη βούλησης της πολιτικής τάξης, όπως και της διοίκησης να ψάξει και να βρει. Να βρει δηλαδή αν άτομα έβγαλαν από την Ελλάδα λεφτά και τα αποθήκευσαν στην Ελβετία, χωρίς να δικαιολογούνται από τα εισοδήματα που δηλώνουν. Δεν ξέρουμε αν και πόσα τέτοια άτομα περιλαμβάνονται στη λίστα, χώρια βέβαια από εκείνους που μπορούν να αποδείξουν ότι τα λεφτά τους προέρχονται από εφοπλιστικές πράξεις, οπότε τα έχουν νόμιμα έξω.
Με αυτά που γνωρίζουμε προς το παρόν, η ΕΥΠ έμαθε ότι οι γάλλοι είχαν στη διάθεσή τους μία λίστα προσώπων με λεφτά στην Ελβετία, που την αγόρασαν από έναν ατσίδα υπάλληλο ελβετικής τράπεζας και ανάμεσα στα πρόσωπα ήταν και έλληνες. Η ΕΥΠ ενημέρωσε τους Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου και ο δεύτερος ζήτησε από τη Λαγκάρντ, τότε υπουργό Οικονομικών της Γαλλίας, να τους δώσει την υπολίστα με τους έλληνες και πράγματι εκείνη την έδωσε κάποια στιγμή το 2010.
Επειδή επρόκειτο για προϊόν υποκλοπής, ο Παπακωνσταντίνου έψαξε διακριτικά μερικά ονόματα χωρίς να ξέρουμε αν βρήκε τίποτα και έδωσε τη λίστα μετά από ένα εξάμηνο, δηλαδή το 2011 στο ΣΔΟΕ. Ο τότε επικεφαλής τους ΣΔΟΕ, ο εισαγγελέας Διώτης, έκρινε ότι ήταν αδύνατο για το ελληνικό κράτος να ψάξει νομότυπα και να διεκδικήσει χρήματα και το ανέφερε στον Βενιζέλο, που είχε γίνει στο μεταξύ υπουργός Οικονομικών, ο οποίος συμφώνησε.
Κάποια στιγμή έγινε μια ερώτηση επί Παπαδήμου, ο οποίος και αυτός απάντησε αόριστα, γιατί η λίστα δεν ήταν νομότυπη και το πράγμα ξεχάστηκε. Τώρα που ξαναβγήκε στην επιφάνεια αποκαλύπτεται ότι ο μεν Διώτης δεν παρέδωσε τη λίστα στο διάδοχό του, τον Στασινόπουλο του Σαμαρά, αλλά ο Βενιζέλος είχε κρατήσει αντίγραφο στα προσωπικά του αρχεία. Πιεζόμενος από τα γεγονότα, ο Βενιζέλος έστειλε προχθες το βράδυ τη λίστα στο Σαμαρά, εκείνος την έστειλε στο Στασινόπουλο, που με τη σειρά του και χωρίς να την ανοίξει την έστειλε στον εισαγγελέα και αυτός την παρέδωσε στον εισαγγελέα οικονομικού εγκλήματος, τον θρυλικό Πεπόνη. Η πάσα της πάσας και μάλιστα με χαρακτηριστική καθυστέρηση...
Αυτή είναι η Ελλάδα, όπως κάποτε είπε ο Σημίτης, ή «όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει», αλλά μένει μία απορία. Γιατί άραγε δεν θα μπορούσαν να αποσυνδέσουν τα ονοματα από τη λίστα, αφού υπάρχει και η φάμπρικα της «ανώνυμης καταγγελίας» και να ψάξουν έναν έναν όσους περιλαμβάνονται σε αυτήν και να φωνάξουν όποιους -αν υπάρχουν – προκύπτει ότι οι λογαριασμοί τους δεν προέρχονται από εφοπλιστικές επιχειρήσεις και τα εισοδήματα που δήλωναν στην Ελλάδα δεν αντιστοιχούν στον πλούτο που διαθέτουν στην Ελβετία;
Και με την ευκαιρία, η Τράπεζα της Ελλάδας πρέπει κανιονικά να διαθέτει την πλήρη λίστα όσων έχουν βγάλει λεφτά με νόμιμο τρόπο από την Ελλάδα. Ουδείς ψόγος περί αυτού. Γίνεται όμως έρευνα, πρώτον, αν τα λεφτά που έβγαλαν, αντιστοιχούν στις φορολογικές δηλώσεις τους και αν πληρώνουν στην εφορία το 10% από τους τόκους που παίρνουν;
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…