Δεν ξέρουμε πόσοι έλληνες αισθάνθηκαν ανακούφιση με την απόφαση των εταίρων και του ΔΝΤ να στηρίξουν τη χώρα μας 130 δισεκατομμύρια ευρώ, ούτε αν καταλαβαίνουν ότι τέτοιες αποφάσεις δεν είναι εύκολες, απαιτούν διαδικασίες και αντιμετωπίζουν προβλήματα για να περάσουν από εθνικά κοινοβούλια, από την κοινή γνώμη των κρατών που δανείζουν ή από τα μέλη συμβουλίων στην περίπτωση του ΔΝΤ. Δεν γνωρίζουμε επίσης πόσοι δικοί μας έχουν αντιληφθεί τι σημαίνει «κούρεμα» ύψους 105 δις. Δεν είμαστε βέβαιοι αν γίνεται γενικά αντιληπτό ότι οι ασκήσεις βίας από μικροομάδες σε διάφορες εκδηλώσεις εγκυμονούν τεράστιους κινδύνους για όλους μας. Και τέλος δεν είναι καθόλου καθαρό αν οι περισσότεροι έλληνες καταλαβαίνουν τι διακυβεύεται στις επόμενες εκλογές και στη συνέχεια.
Αυτό το τελευταίο θα το μάθουμε όταν γίνουν οι εκλογές και ανοίξουν οι κάλπες, αλλά στο μεταξύ οι ενδείξεις δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικές για τα υπόλοιπα. Κρίνοντας από τη συμπεριφορά πολλών μήντια και αρκετών επαγγελματιών λαϊκιστών που παριστάνουν του δημοσιογράφους, από τα σχόλια των εκατοντάδων μίζερων που συνηθίζουν να γράφουν τα μακρύ τους και το κοντό τους κάτω από άρθρα που ανεβαίνουν στο διαδίκτυο, από την αδιαφορία και την αναισθησία αναφορικά με την βία και τους προπηλακισμούς που σημειώνονται σε καλλιτεχνικές και επετειακές εκδηλώσεις (προς τιμή του, το ΚΚΕ κατάλαβε και φρόντισε να καταγγείλει ότι απόστρατοι οργανώνουν «προβοκάτσιες» εν όψει της 25ης Μαρτίου, φροντίζοντας έτσι να στείλει σήμα στους οπαδούς του να μη συμμετέχουν) και από τις αντιδράσεις συνδικαλιστών και συντεχνιών, είναι πάρα πολλοί ακόμη εκείνοι που για διάφορους λόγους δεν θέλουν να κοιτάξουν κατάματα και να αποδεχθούν την κρίσιμη κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε.
Επομένως, όσοι καταλαβαίνουν δικαιούνται να ανησυχούν. Ιδιαίτερα όταν μαθαίνουν ότι είναι μεγάλος ο αριθμός των συμπατριωτών μας που θα κερδίσουν από την ενεργοποίηση των λεγόμενων CDS. Των παλικαριών δηλαδή που τζόγαραν για να βγάλουν φράγκα από την χρεοκοπία της χώρας και τώρα, μετά την απόφαση να επεκταθεί το κούρεμα υποχρεωτικά και σε όσους αρνήθηκαν να συμμετάσχουν εθελοντικά, περιμένουν να εισπράξουν. Είναι οι ίδιοι, μαζί με κάποιους ακόμη που ζητούν επίμονα ή κρύβονται πίσω από άλλους, να γυρίσει η χώρα στη δραχμή, για να κερδίσουν αγοράζοντας φτηνά ό,τι θα πωλείται από το χρεοκοπήμενο κράτος και τους καταρρακωμένους πολίτες, όπως ακριβώς γινόταν επί κατοχής. Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται δυστυχώς κόμματα της Αριστεράς και κινήσεις ή κομματίδια της Δεξιάς και της άκρας Δεξιάς.
Οι τελευταίες όμως δηλώσεις της Αλέκας Παπαρήγα αποτελούν απάντηση. Στην ομιλία της στο Πάντειο πριν από μερικές ημέρες, είπε, μεταξύ άλλων:
«Καλλιεργούνται αυταπάτες, γι΄ αυτό αν θέλετε, συγκεντρώνουμε τα πυρά μας εκτός από το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, στις προτάσεις κυβέρνησης αριστεράς. Το υπογράφουμε: καμία κυβέρνηση της αριστεράς, ούτε και του ΚΚΕ δεν μπορεί μέσα στις συνθήκες της αστικής κοινωνίας και αποδεχόμενη αυτά τα πλαίσια, να δώσει λύσεις. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, η αντίθεση προς τα κόμματα εξουσίας, τα αστικά, να αντικατασταθεί απ' την αυταπάτη μιας αριστεράς που έχει μία ενδιάμεση λύση ανώδυνη και πιο εύκολη για τον λαό. Αυτό θα φέρει απογοήτευση που θα οδηγήσει όχι μόνο στην απάθεια, αλλά και στη μεγαλύτερη αντιδραστικοποίηση.»
Η Γενική Γραμματέας του ΚΚΕ δεν είπε μόνο αυτά βέβαια. Είπε και πολλά άλλα στη γραμμή του κόμματός της και στη βάση ότι ο κόσμος θα πρέπει να οργανωθεί στις γειτονιές και στους χώρους εργασίας για να πάρει την πρωτοβουλία στα χέρια του και να αλλάξει το αστικό καθεστώς, βγάζοντας φυσικά και τη χώρα από την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση, ενώ ταυτόχρονα ενθάρρυνε τους πολίτες να μη πληρώνουν «τα χαράτσια». Για να μη νομισθεί ότι απομονώνουμε μία φράση της. Ωστόσο, αυτή η φράση είναι αποκαλυπτική γιατί παραδέχεται ότι η αριστερά δεν έχει σήμερα ανώδυνες λύσεις να προτείνει. Αν γίνει η επανάσταση στην Ελλάδα ή παγκοσμίως, βλέπουμε, αν και το παρελθόν του κομμουνιστικού συστήματος δεν υπόσχεται καλύτερο οικονομικό μέλλον. Ή όχι;
Αυτά, για όσους θέλουν να σκεφθούν με ορθοφροσύνη που βρισκόμαστε, τι έχουμε μπροστά μας και να μην παρασύρονται από τα παχιά τα λόγια τα μεγάλα!
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr