Υποτίθεται ότι έχουμε μία «βαριά» βιομηχανία όλη και όλη, τον τουρισμό. Υποτίθεται ότι από αυτή τη βιομηχανία εξαρτάται άμεσα ή έμμεσα το εισόδημα πολλών ελλήνων «αγανακτισμένων» ή όχι και ακόμη περισσότερων αγωνιούντων. Υποτίθεται επίσης ότι στον τουρισμό βρίσκουν δουλειά εκατοντάδες χιλιάδες συμπατριωτών, αφού ο καλός Θεός και ο άγιος Περικλής μαζί με τους λίγο-πολύ σύγχρονούς του φρόντισαν να προικίσουν αυτή τη χώρα με άφθονο ήλιο, καταπληκτική θάλασσα, ωραιότατη γη, εξαιρετικό καιρό, άπειρα μνημεία και μπόλικη ιστορία, ώστε να προσελκύει εκατομμύρια τουριστών κάθε χρόνο. Υποτίθεται τέλος, ότι με τις φασαρίες και την αστάθεια που επικρατεί στις αραβικές χώρες της Μεσογείου, θα έπρεπε κανονικά φέτος να μας επισκεφθούν περισσότεροι τουρίστες από πέρυσι.
Και όμως οι προβλέψεις για τον τουρισμό δεν είναι καλές. Ξέρουμε ότι οι τουριστικές υποδομές χρειάζονται μεγάλη βελτίωση, ότι η χώρα μας παραμένει ακριβή για τον μέσο τουρίστα, ότι η τουριστική περίοδος είναι μικρή και θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, ότι δεν φροντίζουμε το φυσικό περιβάλλον και περισσεύει η κακογουστιά στις πόλεις και σε πολλούς τουριστικούς προορισμούς. Ξέρουμε ακόμη ότι η ευγένεια δεν αποτελεί εθνικό χαρακτηριστικό. Αλλά το καινούργιο είναι ότι πλέον κάνουμε ό,τι μπορούμε για να αυτοδυσφημιστούμε. Και το κάνουμε πολύ καλά...
Το κάνουμε πυρπολώντας, καταστρέφοντας και λεηλατώντας την Αθήνα που ουσιαστικά έχει πεθάνει σαν τουριστικός προορισμός, το κάνουμε με τις συνεχείς απεργίες στα μέσα μεταφοράς, τις καταλήψεις και τους αποκλεισμούς λιμανιών, ώστε να ταλαιπωρούνται αφάνταστα μαζί με εμάς και όλοι οι ξένοι που τολμούν να επισκεφθούν την Ελλάδα, το κάνομε με τους συνεχείς προπηλακισμούς σε κάθε ευκαιρία, χωρίς να εξαιρούμε τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, το κάνουμε βρίζοντας συνεχώς τους ευρωπαίους εταίρους και ειδικά τους γερμανούς. Στο σπορ της αυτοδυσφήμισης συμμετέχουν ανώνυμοι και επώνυμοι, κόμματα και μήντια, ανεγκέφαλοι και δήθεν μυαλωμένοι, ενώ όλοι οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένων όσων τρέφονται κυριολεκτικά από των τουρισμό και προπαντός οι αρχές, κοιτούν απαθείς.
Πτώση 30% αναμένεται φέτος στις αφίξεις γερμανών τουριστών. Βλέπουν όσα γίνονται, ακούν που τους βρίζουμε και καίμε τη σημαία τους, μαθαίνουν ότι ταυτίζουμε τη Μέρκελ με τον Χίτλερ, επηρεάζονται από τα δικά τους λαϊκίστικα μήντια, φοβούνται και την νομισματική αστάθεια (χρεοκοπούμε, δεν χρεοκοπούμε) και μας γυρίζουν την πλάτη. Ευκαιρία να τους βρίσουμε και γι΄ αυτό. Πριν το κάνουμε όμως μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε τι θα κάναμε εμείς στη θέση τους; Και μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε μήπως είναι καιρός να πάψουμε να πυροβολούμε το πόδι μας, ή τον τουρισμό μας; Ψιλά γράμματα θα μου πείτε για τους αρειμάνιους, αδούλωτους και «αγανακτισμένους» έλληνες...
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr