Η επικύρωση του νέου πακέτου στήριξης της Ελλάδας από το γερμανικό κοινοβούλιο και η παραίτηση του Χρήστου Παπουτσή από το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για να διεκδικήσει την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ, ήταν δύο πολύ καλές εξελίξεις χθες, Μεγάλη Δευτέρα. Η Μέρκελ και η συντριπτική πλειοψηφία της Μπούντεσταγκ, αψήφησαν την συντηρητική και λαϊκίστικη «Μπιλντ» , μαζί με τη δημοσκόπηση που έδειχνε ότι το 62% των γερμανών πολιτών τάσσεται υπέρ της διακοπής της στήριξης της χώρας μας - έναντι 33% που θέλει να συνεχισθεί - και έδωσαν ένα μάθημα ευθύνης, είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε, είτε όχι.
Ταυτόχρονα σχεδόν στην Ελλάδα η κυβέρνηση απαλλάχτηκε από τον πιο ανεπαρκή και άχρηστο ίσως υπουργό της, αυτόν που ποτέ δεν αναγνώρισε την πολιτική ευθύνη του για το κάψιμο της Αθήνας (όσο και ο απερίγραπτος Πάκης Παυλόπουλος τον Δεκέμβριο του 2008) πριν δύο Κυριακές, για το φιάσκο της Νομικής (μαζί με τον Πελεγρίνη) και της Υπατίας με του λαθρομετανάστες, την κατάληψη της πλατείας Συντάγματος επί μήνες από «αγανακτισμένους» και βέβαια για τον ανταρτοπόλεμο της Κερατέας. Σε όλα αυτά τα μέτωπα και σε άλλα απέτυχε παταγωδώς και η συμβολή στον μαρασμό του κέντρου της Αθήνας θα καταγραφεί στα κιτάπια της ιστορίας της πόλης . Αυτός ο γίγαντας λοιπόν της πολιτικής θέλει τώρα να διεκδικήσει την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ. Χάρισμά τους αν τον εκλέξουν και καλά να πάθουν.
Φυσικά, δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ της απόφασης του γερμανικού Κοινοβουλίου και της παραίτησης του Παπουτσή. Απλά τα αναφέρουμε μαζί ως δύο «χαρμόσυνα» γεγονότα. Άλλωστε δεν υπάρχει σύγκριση ως προς τη σοβαρότητα των δύο αποφάσεων και τις επιπτώσεις τους στην επιβίωση της χώρας. Αλλά αρκετά με τον Παπουτσή. Βγάλαμε το άχτι μας και πάμε παρακάτω...
Η Φράου Μέρκελ και οι γερμανοί λοιπόν έδειξαν χθες ότι δεν σύρονται από τις δημοσκοπήσεις και τις φωνές του λαϊκισμού και ας ανθεί τον τελευταίο καιρό αντιγερμανισμός στην Ελλάδα. Μπορεί να μην είναι εύκολοι στις αποφάσεις, μπορεί η ορθότητα της «συνταγής τους» να αμφισβητείται (αυτό θα το διαπιστώσουμε στο τέλος), μπορεί να είναι αυστηροί έως και ωμοί μαζί μας και μπορεί ο Σόϊμπλε να το παράκανε τελευταία τόσο, που να έκανε «βαπόρι» ακόμη και τον μειλίχιο και «τέρας της υπομονής» Παπαδήμο, αλλά ως τώρα τουλάχιστον έδειξαν το καλό πρόσωπό τους όταν «ο κόμπος έφτανε στο χτένι» και οι στιγμές ήταν κρίσιμες.
Το πρόβλημα της Μέρκελ πριν από τη χθεσινή ψηφοφορία ήταν να διατηρήσει τη συνοχή της παράταξης της, όχι να ψηφιστεί η στήριξη της Ελλάδας με δανειοδότηση 130 δις ευρώ, μεγάλο μέρος της οποίας θα προέρχεται από τη Γερμανία. Η ψήφιση ήταν βέβαιη, καθώς όλη το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης (Σοσιαλδημοκράτες) είχε κάνει γνωστό ότι θα πει «ναι». Τελικά η Μέρκελ βγήκε αρκετά πληγωμένη από την ψηφοφορία, αφού 17 βουλευτές από τους 330 της παράταξής της που ήταν παρόντες ψήφισα «νάϊν». Από τους 591 όμως συνολικά παρόντες βουλευτές ψήφισαν «για» οι 496! Στη δική μας Βουλή περισσότεροι από το ένα τρίτο των βουλευτών είπαν όχι στη δανειακή σύμβαση στο σύνολό της, στη δική τους Βουλή το 84% σχεδόν ψήφισε υπέρ του να μας στηρίξουν για άλλη μία φορά...
Εξίσου σημαντική όμως ήταν και η ομιλία της Μέρκελ. Δεν έκρυψε ότι μπορεί και να μην πετύχει η νέα προσπάθεια για τη στήριξη της Ελλάδας. Τόνισε όμως ότι παίρνει το ρίσκο γιατί θα ήταν τυχοδιωκτισμός να την αφήσει να καταρρεύσει γιατί οι επιπτώσεις για το ευρώ, την Ευρώπη και όλο τον κόσμο μπορεί να είναι καταστροφικές. Και δεν παρέλειψε να πει ότι ευθύνη της σημερινής ευρωπαϊκής ηγεσίας είναι να βαδίσει στα αχνάρια εκείνων που έδωσαν σάρκα και οστά στην ευρωπαϊκή ιδέα. Είναι σαφές ότι το ακροατήριο της γερμανίδας Καγκελάριου δεν ήταν μόνον οι γερμανοί βουλευτές όταν τα έλεγε χθες αυτά, αλλά και όλα τα κοινοβούλια των εταίρων που θα κληθούν τις επόμενες μέρες να κάνουν αποδεκτό το πακέτο των 130 δις για τη στήριξης της χώρας μας.
Με λίγα λόγια, οι «αντιπαθητικοί» γερμανοί πολιτικοί έκαναν αυτό που έπρεπε, κόντρα στην κοινή τους γνώμη και σε μεγάλο μέρος των δικών τους μήντια. Ο φοβερός Σόϊμπλε μάλιστα έχει δηλώσει ότι ίσως χρειαστεί και τρίτο πακέτο στήριξης της Ελλάδας... Το μπαλάκι επομένως είναι σ΄ εμάς πλέον.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr