Ολο λέμε ότι τελειώνει και όλο προκύπτουν ζητήματα για να συνεχιστεί η διαπραγμάτευση. Σαν τη Λερναία Ύδρα, όπως είπε και ο Βενιζέλος και ενώ έχει δημιουργηθεί ένα εξαιρετικά αντιμνημονιακό κλίμα με τη βοήθεια του λαϊκισμού των μήντια, μας πολιτικής τάξης που αρνείται να αναλάβει τις ευθύνες της και να οδηγήσει τη χώρα προς τη σωστή κατεύθυνση και μίας κοινής γνώμης που αδυνατεί να σκεφθεί στοιχειωδώς ορθολογιστικά. Υπάρχει η αίσθηση ότι η Ελλάδα έχει πάρει διαζύγιο από τη λογική και σε αυτό βοηθούν οι τρομακτικές πιέσεις και οι άστοχες δηλώσεις -σχεδόν προβοκατόρικες αρκετές από αυτές- πολλών αξιωματούχων της Ευρώπης. Βρισκόμαστε στα πρόθυρα νευρικής κρίσης, αν δεν την έχουμε πάθει ήδη.
Χθες λοιπόν πέρασε άλλη μία ημέρα, καθώς η Τρόϊκα προσπαθεί να κλείσει όλες τις τρύπες από τις οποίες μπορεί να ξεφύγει η ελληνική πλευρά, με αποτέλεσμα να μην επιτευχθούν οι στόχοι. Είναι εντελώς σαφές ότι οι εκπρόσωποι των δανειστών μας έχουν εντολή να φτιάξουν ένα μνημόνιο με ακρίβεια ως και στις λεπτομέρειες, που δεν θα αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες και να μην εφαρμοστεί. Σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες το κείμενο που θα άρουν σήμερα στα χέρια τους οι Παπανδρέου, Σαμαράς και Καρατζαφέρης, είναι «φαρμακερό» και αυτό θα δυσκολέψει ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Από την άλλη πλευρά, μας περιμένει η συντριβή της άτακτης χρεοκοπίας και των επιπτώσεών της... που όμως φαίνεται να μην φοβίζει πλέον πολλούς έλληνες και άλλους τόσους ευρωπαίους, για διαφορετικούς λόγους τους μεν και για διαφορετικούς τους δε!
Σήμερα οι πολιτικοί αρχηγοί θα πρέπει να υπογράψουν το κείμενο και άλλη αναβολή δεν παίρνει, γιατί αύριο θα πρέπει να συνέλθει το Γιούρογκρουπ για να το εγκρίνει και η 13 Φεβρουαρίου είναι η τελευταία προθεσμία να κλείσουν όλα (και το PSI), προκειμένου να προλάβουμε να πάρουμε τα λεφτά για να πληρωθούν τα ομόλογα που λήγουν (14,5 δις) στις 20 Μαρτίου. Η Μέρκελ και ο Σαρκοζί θέλουν να τελειώνουν με το πρόβλημα της Ελλάδας, αλλά για να είμαστε δίκαιοι η χώρα μας δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα, ακόμη και με το νέο πακέτο στήριξης. Υπάρχουν αμφιβολίες διεθνώς και ήδη ακούγονται φωνές ότι πρέπει να εφαρμοστεί διαφορετική συνταγή, πιο κοντά σε «βοήθεια», παρά σε «δανεισμό». Προς το παρόν όμως η συνταγή είναι δεδομένη και δεν αλλάζει.
Μεγαλύτερο όμως πρόβλημα και από τη συνταγή είναι η άρνηση της συντριπτικής πλειοψηφίας της κοινωνίας και της πολιτικής τάξης να κάνει μία προσπάθεια προσαρμογής και ανάταξης. Προτιμάμε να έχουμε απλωμένο το χέρι και ταυτόχρονα να βρίζουμε αυτούς από τους οποίους ζητάμε βοήθεια. Από αυτό δεν πρόκειται να βγει τίποτα καλό και το άλλο, το παλιό μοντέλο των δανεικών είναι πεθαμένο. Αν αυτή η χώρα δεν βάλει τα δυνατά της να βγει από την κρίση, θα βουλιάξει ολοσχερώς. Με το ζόρι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Δυστυχώς όμως τα δείγματα και από την πολιτική τάξη είναι απογοητευτικά. Πολλοί από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απειλούν να μην ψηφίσουν, τον Σαμαρά ήδη άρχισαν να τον βρίζουν τα παιδιά της «λαϊκής δεξιάς» που τους διαπαιδαγώγησε έτσι και ο Καρατζαφέρης θυμίζει το Μόναχο και τον Τσάμπερλαιν για να συγκινήσει τους ευρωπαίους.
Υ.Γ. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα μέτρα θα είναι πολύ σκληρά και επώδυνα, αλλά όποιος έχει βρει άλλο τρόπο, πέρα από το «αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων» να το πει και να τον χειροκροτήσουμε. Από την άλλη πλευρά, περνάνε αυτά τα μέτρα στην κοινωνία;
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr