Εντάξει, ήταν εξαιρετικά προσβλητική η γερμανική πρόταση για την εγκατάσταση «επιτρόπου» στην Ελλάδα που θα ελέγχει τα έσοδα και τις δαπάνες, με πρώτιστο καθήκον να εξασφαλίζει την αποπληρωμή του χρέους. Διατυπώθηκε με πολύ «γερμανικό» τρόπο και χωρίς καμία αντίληψη των πολιτικών επιπτώσεων και σωστά απορρίφθηκε από την πολιτική ηγεσία της χώρας. Μέχρι και οι αξιωματούχοι της Κομισιόν και της Ευρωζώνης, όπως και ο Σαρκοζί και άλλοι, απέρριψαν την ιδέα της κηδεμονίας, ενώ η Μέρκελ από την πλευρά της προσπάθησε να καλμάρει τα πράγματα.
Όμως, ταυτόχρονα έγινε φανερό στη χθεσινή άτυπη σύνοδο κορυφής ότι η ιδέα του μεγαλύτερου ελέγχου της Ελλάδας παραμένει, καθώς κοινή είναι η διαπίστωση ότι τα πράγματα δεν προχωρούν, ούτε στον τομέα των μεταρρυθμίσεων και ιδιαίτερα σε αυτόν, ούτε στον τομέα μείωσης των δαπανών, ούτε βέβαια στις αποκρατικοποιήσεις ή στη βελτίωση της κρατικής μηχανής. Άλλωστε αυτά βλέπουν οι της Τρόϊκας και κυριολεκτικά τρελλαίνονται, ενώ τα ελληνικά μήντια κάνουν κα αυτά ό,τι μπορούν για να τους αποτελειώσουν. Για παράδειγμα, όταν έγιναν γνωστές οι προτάσεις της Τρόϊκας, όλο το βάρος της δημοσιότητας έπεσε σε εκείνες που είχαν σχέση με τους μισθούς και τις συντάξεις και τίποτα για τις άλλες που αφορούσαν την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, παρ' όλο που υπήρχε εκτεταμένη αναφορά.
Για να γίνει ακόμη πιο αντιληπτή η απόγνωση των λεγόμενων «τροϊκανών», αλλά και των άλλων ξένων που βρίσκονται στην Ελλάδα και ανήκουν σε διάφορες ομάδες, όπως του Ράϊχενμπαχ, ή της Κομισιόν, με αποστολή να βοηθήσουν σε διάφορους τομείς (διοίκηση, ΕΣΠΑ κλπ.), η κατάσταση που αντιμετωπίζουν στις επαφές τους με υπουργεία και κρατικές υπηρεσίες είναι απίστευτη. Κλείνουν ραντεβού και οι δικοί μας πηγαίνουν εντελώς απροετοίμαστοι, χωρίς στοιχεία για οτιδήποτε και πολύ συχνά δίχως να έχουν ιδέα για οτιδήποτε. Λένε οι ξένοι τις προτάσεις τους και μετά ζητούν τις δικές μας προτάσεις μήπως και βρεθούν κάπου στη μέση, ή μήπως εμπλουτίσουν ή και αλλάξουν τις απόψεις τους, αλλά από την πλευρά μας μούγκα. Νοιώθουν σαν να βαράνε το κεφάλι τους πάνω σε σιωπηλά ντουβάρια. Αυτή είναι η πραγματικότητα την οποία αντιμετωπίζουν και φυσικά την περιγράφουν στις αναφορές τους, οπότε οι γερμανοί και οι άλλοι έξω φτάνουν στο σημείο πια να θέλουν να στείλουν «γκαουλάϊτερ».
Φωτεινή εξαίρεση σε όλα αυτά, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, ο Μπουτάρης. Που όχι μόνο δεν τσίνησε που η Μέρκελ ανέθεσε στον υφυπουργό Φούχτελ να προωθήσει – με έδρα τη Θεσσαλονίκη - προγράμματα που θα βοηθήσουν τις ελληνικές περιφέρειες να απορροφήσουν κονδύλια από το ΕΣΠΑ, αλλά δημιούργησε και μία καλή σχέση μαζί του . Το σλόγκαν είναι « ο Φούχτελ είναι ο άνθρωπός μας στη Γερμανία» και όλα δείχνουν ότι μπαίνει στα σκαριά μία αρμονική συνεργασία που αν συνεχισθεί σίγουρα θα ωφελήσει τη Θεσσαλονίκη και τις γύρω περιοχές. Μακάρι, για να επικρατήσει το σύνθημα: «Κάντο όπως ο Μπουτάρης».
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr