Η άμμος στην κλεψύδρα τελειώνει, οι προθεσμίες λήγουν, μένουμε από χρόνο και σταδιακά γίνονται ορατές οι απαιτήσεις των δανειστών, δηλαδή της Τρόϊκας. Χθες τις έμαθαν στις γενικές γραμμές τους οι υπουργοί που έχουν αρμοδιότητες οι οποίες σχετίζονται με το νέο μνημόνιο και μέσω αυτών και οι αρχηγοί των κομμάτων. ΟΙ ίδιοι θα τα μάθουν και από πρώτο χέρι στη κοινή συνάντησή τους με τον Παπαδήμο, σήμερα ή αύριο, όπου θα έλθουν αντιμετωποι με την πραγματικότητα σε όλη της την μεγαλοπρέπεια. Στο πολύ κοντινό μέλλον, την άλλη εβδομάδα, θα γίνουν γνωστές και στις λεπτομέρειές τους, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι δεν θα είναι ευχάριστες, αν και μπορεί να μην είναι τόσο επώδυνες, όσο φοβόμασταν, για το σύνολο του πληθυσμού.
Ωστόσο, είναι σίγουρο ότι θα απαιτηθούν γενναίες αποφάσεις από τους πολιτικούς αρχηγούς και θα πρέπει να κάνουν μικρές ή μεγάλες κωλοτούμπες και ταυτόχρονα μεγάλες προσπάθειες για να πείσουν τους βουλευτές των κομμάτων τους να τις δεχθούν. Δεν μπορούν να το αποφύγουν, πρώτον γιατί κάποιες από τις απαιτήσεις της Τρόϊκας είναι «προαπαιτούμενες» που σημαίνει ότι πρέπει να ψηφιστούν από τη σημερινή Βουλή για να μας δοθούν τα 89 δις μέσα στο Μάρτιο, 130 στο σύνολο και δεύτερον γιατί οι δανειστές δηλώνουν ήδη ότι θέλουν την γραπτή δέσμευση από τους αρχηγούς ότι θα υλοποιήσουν την πολιτική του μνημονίου και μετά τις εκλογές.
Τα παραπάνω θα πρέπει να ολοκληρωθούν την άλλη εβδομάδα κατά κάποιο τρόπο, αφού στο μεταξύ ελπίζεται ότι θα υπάρξει συμφωνία για το PSI και δεν αποκλείεται να χρειαστεί και ειδική σύνοδος κορυφής της Ευρωζώνης για να εγκριθούν στο σύνολό τους, προτού εκταμιευθούν τα λεφτά. Από την άλλη πλευρά, κάποιες πληροφορίες λένε ότι οι ιδιώτες δεν θα πουν επίσημα "ναι" στο PSI, αν δεν υπάρξει η συμφωνία με την Τρόϊκα για το νέο μνημόνιο, ενώ άλλοι επιμένουν ότι τα πάντα θα πρέπει να κλείσουν ταυτόχρονα, περιλαμβανομένων και των υπογραφών των αρχηγών για να γίνουν αποδεκτά. Ολα αυτά αν θέλουν να μας δώσουν τα λεφτά, που αναμφίβολα είναι πάρα πολλά και αν δεν έχουν αποφασίσει στη ζούλα να μας αφήσουν να πτωχεύσουμε.
Τα παραπάνω ίσως είναι πολύπλοκα για το μέσο πολίτη, αλλά σίγουρα είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να μη μπορεί να ξεφύγει κανένα κόμμα και κανένας πολιτικός αρχηγός, από το δρόμο του μνημονίου, τώρα και στο μέλλον. Αν δεν υπάρξει αντίδραση και δεν τιναχθεί το σύμπαν στον αέρα, ενδεχομένως να δούμε τον Παπαδήμο να παρατείνει τη θητεία του, με ανασχηματισμένη πάντως κυβέρνηση. Ακόμη περισσότερο, μπορεί να δούμε τη δημιουργία θέσης Επιτρόπου για την Ελλάδα στις Βρυξέλλες, που θα εποπτεύει τα πράγματα, ή άκόμη και "Αρμοστή", όπως ζητάει ο επικεφαλής της Χριστιανοδημοκρατικής ομάδας των βουλευτών στη Γερμανία.
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα, αν πάνε καλά... Στο μεταξύ, σύμφωνα με τελευταία δημοσκόπηση, τα κόμματα της Αριοστεράς που μπαίνουν στη Βουλή συγκεντρώνουν πάνω από 38%!
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr