Πληθαίνουν οι ενδείξεις ότι ενδεχομένως το πολιτικό σκηνικό θα αλλάξει σε ένα βαθμό ακόμη και πριν από τις επόμενες εκλογές, όποτε αυτές γίνουν. Κινήσεις όπως "Για την Ελλάδα, Τώρα", στην οποία συμμετέχουν πρόσωπα σαν την Διαμαντοπούλου, τον Χατζιδάκη, τον Μπουτάρη, βγαίνουν στην επιφάνεια με επιτυχημένη εκδήλωση την περασμένη Κυριακή, δίνουν την εντύπωση ότι κάτι κυοφορείται στο χώρο των πολιτών που είναι σταθερά προσανατολισμένοι στην Ευρώπη, στον εκσυγχρονισμό και δεν θέλουν κουβέντα περί δραχμής. Στο ίδιο μήκος κύματος προσπαθεί να κρατηθεί, αν και αδύναμη η κίνηση του Γ. Φλωρίδη.
Από κοντά ο Π. Καμμένος που καλλιεργεί κλίμα ανεξαρτητοποίησής του από τη Νέα Δημοκρατία, ως ούλτρα αντιμνημονιακός με στόχο να προσεταιριστεί τους Μανώληδες και τις άλλες δυνάμεις της Λαϊκής Δεξιάς, ενδεχόμενο που τρέμει ο Σαμαράς. Στην Αριστερά θεριεύει ο Κουβέλης γιατί παίρνει από το ΠΑΣΟΚ εκείνους που θέλουν να είναι και με τον χωροφύλαξ (κατά του μνημονίου) και με τον αστυφύλαξη (παραμονή στο ευρώ), ενώ ο Μίκης Θεοδωράκης οργανώνει νέο ... ΕΑΜ που το ονομάζει "ΕΛ.ΛΑ.ΔΑ.", γιατί φαίνεται ότι η "Σπίθα" δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες του.
Δεν ξέρουμε που θα "καθήσουν" όλα αυτά, γιατί το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να σιγοβράζει και κάπου υπάρχει η Μπακογιάννη, αν και χωρίς πολλές προοπτικές και κυρίως ο Παπαδήμος, που προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχει εκδηλώσει ιδιαίτερη επιθυμία για να πολιτευθεί, αλλά αρκετοί τον υπολογίζουν. Στο μεταξύ όμως μπορεί να συμβούν πράματα και θάματα, ιδιαίτερα μετά τη χθεσινή απόφαση στο Γιούρογκρουπ να παιχθεί η Ελλάδα κορώνα-γράμματα στις 13 Φεβρουαρίου, ημέρα Δευτέρα, του σωτηρίου έτους 2012. Σε τρεις εβδομάδες δηλαδή.
Τότε λοιπόν θα "κλείσει" όλη η ιστορία, αν καταλαβαίνουμε καλά, με την έννοια ότι στο μεταξύ θα ολοκληρωθεί το νέο μνημόνιο που θα πρέπει να έχει αποδεχθεί πλήρως η ελληνική πλευρά και τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, ώστε να διαμορφωθεί και η τελική πρόταση για το PSI, αν και δεν διευκρινίζεται αν θα γίνει αποδεκτή από την πλευρά του Νταλάρα και των ιδιωτικών τραπεζών. Με λίγα λόγια, για δοθούν τα λεφτά έγκαιρα και να προλάβουμε να πληρώσουμε τα ομόλογα των 15 δις ευρώ που ωριμάζουν στις 20 Μαρτίου, θα πρέπει να έχουν τελειώσει στις 13 Φεβρουαρίου τα πάντα. Άλλωστε η Μέρκελ φρόντισε να ξεκαθαρίσει χθες ότι δεν πρόκειται να δοθεί "μπροστάντζα" για να πληρώσουμε τα ομόλογα χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η συμφωνία.
Επομένως, κινήσεις μπορεί να γίνονται τώρα, αλλά η στιγμή της αλήθειας έρχεται σε τρεις εβδομάδες και από εκεί και πέρα βλέπουμε...
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr