Οι πάντες αντιλαμβάνονται ότι τα πράγματα κρέμονται από μία τρίχα. Και για όσους δεν το καταλάβαιναν μέχρι σήμερα, ήλθε ο Βέστερβέλε να τους το δώσει να το καταλάβουν. Γιατί ο αντιπρόεδρος και υπουργός Εξωτερικών της Γερμανίας δεν ήλθε βέβαια για να δει τον Παπαδήμο (έστω και αν ήθελε το Βερολίνο να στείλει μήνυμα στήριξής του) και τον Βενιζέλο. Με αυτούς τα λένε τηλεφωνικά οι Μέρκελ και Σόϊμπλε αντίστοιχα, όταν χρειάζεται. ΄Ηλθε για να τα πει ενα χεράκι στον Σαμαρά, απειλώντας μάλιστα νέτα-σκέτα ότι αν συνεχίσει την τακτική του να λέει "'οχι" σε όσα μέτρα και ρυθμίσεις που έχουν κόστος για τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση (άρα και στη Ν.Δ.) και παίζει την αντιπολίτευση εναντίον της ενώ συμμετέχει, θα τον πάρει και θα τον σηκώσει (μαζί μ' εμάς φυσικά).
Αυτή καθ' εαυτή, η επίσκεψη του Βέστερβέλε θα μπορούσε να θεωρηθεί θετικό γεγονός, μέσα στο θολό τοπίο που έχει διαμορφωθεί από την περασμένη Παρασκευή που δημιουργήθηκε εμπλοκή στις διαπραγματεύσεις για το PSI με τον εκπρόσωπο των ιδιωτών, τον Νταλάρα. Είναι γνωστό ότι με παρέμβαση της Λαγκάρντ και με σύμφωνη γνώμη της Μέρκελ ζητείται από τους ιδιώτες να συμφωνήσουν σε χαμηλότερα επιτόκια στο PSI, δηλαδή από 4,5% που πήγαινε να κλείσει η συμφωνία, στο , χωρίς να % (για όποιον δεν έχει καταλάβει, τα ελληνικά κρατικά ομόλογα που έχουν στη διάθεσή τους ιδιωτικοί φορείς, θα αντικατασταθούν με νέα στο 50% της αξίας τους, το 15% της αρχικής αξίας θα πληρωθεί άμεσα και το ζήτημα είναι ποιο θα είναι το επιτόκιο του υπόλοιπου 35%, αν δηλαδή θα είναι 4,5 ή 3%). Οι ιδιώτες φυσικά τα στήλωσαν και τώρα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.
Όπως είναι φανερό, αν δεν υπάρξει συμφωνία τελικά για το PSI, την πατήσαμε και το ερώτημα είναι αν μας πηγαίνουν για κήρυξη χρεοκοπίας, ή αν θέλουν να μας στηρίξουν. Διαπιστώνεται ότι στο ΔΝΤ τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολα, καθώς θεωρούν ότι υπάρχει απροθυμία από την ελληνική πλευρά να αντιληφθεί την σοβαρότητα της κατάστασης και αυξάνονται οι πιέσεις στη Λαγκάρντ να μας αφήσει στην τύχη μας. Γι αυτό η Λαγκάρντ υποστηρίζει ότι ή το κούρεμα θα πρέπει να φτάσει στο 75% (και αυτό θα γίνει με επιτόκιο 3%) για να είναι βιώσιμο ή οι ευρωπαίοι θα πρέπει να βάλουν πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη, πράγμα που αποκλείεται με τις συνθήκες που επικρατούν στην Ευρωζώνη. Για να διευκρινισθούν τα πράγματα, ο Παπαδήμος έστειλε τους Ζανιά και Χριστοδούλου στην Ουάσιγκτον για να μιλήσουν με τους αξιωματούχους του ΔΝΤ.
Στο μεταξύ σήμερα φθάνουν στην Αθήνα και οι ιχνηλάτες της Τρόϊκας για να δούν που βρίσκονται τα πράγματα, ώστε κάποια στιγμή αυτή ή την άλλη εβδομάδα να ακολουθήσουν και οι επικεφαλής. Εκείνο που ακούγεται είναι ότι έρχονται με εντολή να μας βάλουν τα δύο πόδια στο ένα παπούτσι και αποκλείεται να πουν το "οκέϊ" για να εκταμιευτούν τα λεφτά. Παράλληλα, στις Βρυξέλλες και στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες μιλούν όλο και περισσότερο για την "ειδική περίπτωση" της Ελλάδας, που σημαίνει ότι ότι της προσδίδπυν μία πρόσθετη έννοια. Οτι αν πάμε στην πτώχευση, να μπορούν να λένε στους υπόλοιπους ευρωπαίους ότι από την άρχή ήταν γνωστό ότι η Ελλάδα αποτελούσε "ειδική περίπτωση", όποτε δεν χρειάζεται να δημιουργηθεί πανικός επειδή κατέρρευσε.
Βεβαίως, αλλά τα λόγια και άλλο το τι θα γίνει.. Ωστόσο, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τώρα παίζονται όλα, ακόμη και αν μας θέλουν μέσα ή έξω. Προς το παρόν, μόνον εμείς εκφρ'αζουμε την άποψή μας με τις συμπεριφορές μας. Θέλουμε να είμαστε έξω...Δυστυχώς.
Άγγελος Στάγκος
[email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr