Για να μη πολυλογούμε, ο Κίμων Κουλούρης είναι μία πολιτική καρικατούρα. Πάντα ήταν, άσχετα αν είχε κατορθώσει, όχι απλά να επιβιώσει, αλλά και να καζαντίσει καβάλα στο κύμα του ΠΑΣΟΚ. Από συγκεντρωσιάρχης του Ανδρέα Παπανδρέου κατάφερε να γίνει γενικός γραμματέας, υφυπουργός, ακόμη και αναπληρωτής υπουργός σε διάφορες πασοκικές κυβερνήσεις, παίζοντας συχνά και ρόλο στις εσωκομματικές εξελίξεις. Από τους αγαπημένους των μήντια, είχε φροντίσει να εξασφαλίσει τη στήριξη κομματικών και εξωκομματικών μεγαλοπαραγόντων, αποτελώντας ένα ειδικό δείγμα της ελληνικής πολιτικής τάξης, μέχρις ότου την πολιτική καριέρα του την έκοψε ο Γιώργος Παπανδρέου. Ηταν μία από τις λίγες σωστές επιλογές σε πρόσωπα του τέως πρωθυπουργού...
Ο Κίμων Κουλούρης δεν είναι τίποτα περισσότερο σήμερα από μία θλιβερή ανάμνηση κομματικών επιλογών του πρόσφατου παρελθόντος, που όμως βρήκαν θετική ανταπόκριση στον ελληνικό λαό. Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο ελληνικός λαός επέλεξε να τον αντιπροσωπεύουν στη Βουλή και διατήρησε επί χρόνια στην εξουσία πρόσωπα σαν τον Κίμωνα Κουλούρη. Θα ήταν άδικο να υποστηριχθεί ότι ο λεγάμενος αποτελεί και αντιπροσωπευτικό δείγμα της πολιτικής τάξης στο σύνολό της. Πρόκειται για ακραία περίπτωση, ωστόσο η συμπεριφορά του κατά το πρόσφατο συμβάν με τους αστυνομικούς αποκαλύπτει μία νοοτροπία που σε διαφορετικούς βαθμούς ήταν διάχυτη.
Εκείνο που διαποστώσαμε για άλλη μία φορά με το επεισόδιο Κουλούρη είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια άνθρωποι συνδεδεμένοι με την εξουσία, ή ακόμη και επικαλούμενοι την εξουσία θεωρούσαν και θεωρούν ότι μπορούν να περιφρονούν τους νόμους, ότι βρίσκονται υπεράνω του νόμου. Διαπιστώσαμε ακόμη ότι άλλοι, δημόσιοι λειτουργοί κυρίως, νοιώθουν φόβο και δέος όταν τους αντιμετωπίζουν και είναι έτοιμοι ακόμη και να αγνοήσουν τις νόμιμες διαδικασίες για να κουκουλώσουν υποθέσεις παραβίασης των νόμων, όταν πρωταγωνιστές είναι οι προηγούμενοι. Και τέλος διαπιστώσαμε πόσο έτοιμοι είναι δημοσιογράφοι και μήντια, αρχικά να αναφέρονται με μεγάλο δισταγμό στις καταγγελίες των αστυνομικών και στη συνέχεια να δίνουν βήμα σε παραβάτες τύπου Κουλούρη να λένε ό,τι του κατέβει στο κεφάλι για να βγουν λάδι.
Ωστόσο υπάρχει και η καλή πλευρά στο επεισόδιο Κουλούρη. Μπορεί η πολιτεία να το χρησιμοποιήσει για να δώσει την αίσθηση στον κόσμο ότι οι νόμοι ισχύουν για όλους και ότι κανείς δεν μπορεί να καλυφθεί πίσω από την εξουσία, είτε την έχει, είτε πλασάρεί ότι την έχει. Έτσι θα σταλεί και ένα μήνυμα στους αστυνομικούς και τους άλλους δημόσιους λειτουργούς ότι δεν έχουν κανένα λόγο να φοβούνται και να κάνουν πίσω όταν αντιμετωπίζουν σκαστές παρανομίες από επώνυμους.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr