Είναι πολύ θλιβερή η εικόνα του πρωθυπουργού που προσπαθεί απεγνωσμένα να πείσει πολιτικούς αρχηγούς, υπουργούς κοινωνικούς εταίρους και εμμέσως μήντια και μεγάλο μέρος της κοινωνίας, ότι οι στιγμές είναι εξαιρετικά κρίσιμες και ότι πέφτουμε στο βάραθρο. Μόνο ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας δείχνει να το αντιλαμβάνεται και βάζει πλάτη, ενώ διάφοροι απερίγραπτοι, δήθεν «αγανακτισμένοι» και κάποια επώνυμα λαμόγια τον προπηλακίζουν.
Είναι σαφές ότι ο Λ. Παπαδήμος αντιλαμβάνεται πλέον ως πρέπει να αφήσει τις ευγένειες και να πει έξω από τα δόντια ποια είναι η κατάσταση. Το έκανε στο υπουργικό συμβούλιο, το ξανάκανε στη συνάντηση με τους κοινωνικούς εταίρους και φαίνεται ότι συναντάται σήμερα με τον Σαμαρά και αύριο με τον Καρατζαφέρη (δεν ξέρουμε τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές αν θα επακολουθήσει συνάντηση και με τον Γ. Παπανδρέου) για να τα πει και σε αυτούς ένα χεράκι γιατί τον έχουν παρασκοτίσει, ιδίως ο πρώτος. Ίσως μάλιστα να γίνονται αυτές οι συναντήσεις γιατί ο αρχηγός της Ν.Δ. αρνείται κοινή συνάντηση των τριών αρχηγών με τον πρωθυπουργό.
Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να γίνει κατανοητή η στάση του Σαμαρά. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν θέλει με κανένα τρόπο να επιτρέψει κανένα περιθώριο επιτυχίας στη σημερινή κυβέρνηση, ακόμη και στο πολύ συγκεκριμένο έργο που έχει αναλάβει. Την υπονομεύει συστηματικά και συνειδητά με τα «όχι» του, αν και γνωρίζει πολύ καλά τις πανταχούσες που στέλνει η Τρόϊκα. Ή ο άνθρωπος είναι εντελώς ανασφαλής και με αυτή την έννοια ανεύθυνος και φοβάται μην του πάρουν τη μπουκιά από το στόμα, ή το κρυφό και μη ομολογημένο σχέδιό του είναι να πάει τη χώρα στη δραχμή για να μην έχει πιέσεις από τα ευρωπαϊκά κέντρα αποφάσεων (είδαμε και τον Ούρμπαν της Ουγγαρίας που έκανε τον καμπόσο στο ΔΝΤ και τώρα ζητάει γονατιστός να επιστρέψει).
Αν πραγματικά ο αρχηγός της Ν.Δ. νομίζει ότι θα αποφύγει τα επώδυνα μέτρα όταν έλθει στην εξουσία, δεν διαφέρει από τον Γ. Παπανδρέου που έλεγε ότι «λεφτά υπάρχουν» πριν από τις τελευταίες εκλογές. Αν πάλι νομίζει ότι οι δανειστές θα μας δώσουν 89 δισεκατομμύρια σε μερικές εβδομάδες, χωρίς ρητές δεσμεύσεις από τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση Παπαδήμου πλανάται οικτρά. Τα λεφτά είναι πολλά και δεν πρόκειται να δοθούν έτσι για πλάκα. Ήδη από το ΔΝΤ βγαίνει ότι ούτε το κούρεμα του 50%, ούτε τα λεφτά φτάνουν στην περίπτωσή μας, αν δεν γίνουν οι αναγκαίες μεταρρυθμίσεις και δεν βογκήξουμε στη λιτότητα. Από την άλλη πλευρά, τα φάσμα της δραχμής είναι τόσο τρομαχτικό που κανονικά δεν πρέπει να συζητείται.
Εκτός και αν ο Σαμαράς έχει τον τρόπο να πείσει την Μέρκελ να αλλάξει πολιτική και να μας δίνει όσα λεφτά θέλουμε όποτε τα θέλουμε. Αλλά θα πρέπει να μας εξηγήσει τον τρόπο...
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr