Καιρός να εκλογικευτεί η χώρα, τώρα που μπήκε το 2012 και το πιο λογικό που μπορούμε να κάνουμε είναι να παραδώσουμε την κυβέρνηση ή στην κυβέρνηση, ή στην ΑΔΕΔΥ, ή και στους δύο μαζί. Τι κάθεται και παλεύει και ξευτελίζεται ο έρμος ο Παπαδήμος, αφού ο Σαμαράς λέει «όχι» σε όλα και η δημόσια διοίκηση έχει πλέον πλήρως αυτονομηθεί; Γιατί έτσι όπως πάει το πράγμα, όχι τα 89 δις δεν πρόκειται να πάρουμε, αλλά ούτε καν θα πατήσει ξανά το πόδι της στην Αθήνα η Τρόϊκα.
Χθες λοιπόν ο αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας ξαναείπε «όχι» στις περικοπές επικουρικών συντάξεων (που μακάρι να μη χρειαζόταν να γίνουν) και έβαλε και τόσες προϋποθέσεις στο άνοιγμα της λειτουργίας των φορτηγών που ουσιαστικά περιφρουρούν το κλειστό επάγγελμα. Είναι δε φανερό ότι έτσι θα πηγαίνει συνεχώς, για να μη δούμε και κλιμάκωση της αντιπολιτευτικής τακτικής προς την κυβέρνηση στην οποία συμμετέχει. Επομένως δεν πρόκειται να ληφθούν μέτρα ή να προχωρήσουν μεταρρυθμίσεις.
Παράλληλα, χθες έγινε γνωστό ότι η συντεχνία της δημόσιας διοίκησης γράφει στα παλιά της τα παπούτσια την απόφαση για την επιβολή ενιαίου μισθολογίου και αρνείται την έκδοση των διαπιστωτικών πράξεων που απαιτούνται για να καταταγούν οι υπάλληλοι στους νέους βαθμούς. Μιλάμε δηλαδή για ανταρσία και για κράτος εν κράτει, που υπόγεια και επί της ουσίας πάντα υπήρχε, αλλά τώρα δεν κάνει καμία προσπάθεια να καλυφθεί και αναδεικνύεται σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια. Αποδεικνύοντας περίτρανα ότι με αυτή την δημόσια διοίκηση δεν μπορεί να γίνει οτιδήποτε και ούτε υπάρχει ελπίδα στοιχειώδους εκσυγχρονισμού. Άρα το μαγαζί χρειάζεται γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο, ή τουλάχιστον οι νόμοι να μην απαιτούν ερμηνείες και εγκυκλίους.
Δεν γίνεται όμως να μην αντιλαμβάνεται ο Παπαδήμος ότι έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα θα αποτύχει. Ούτε το PSI θα προχωρήσει, ούτε η δανειακή σύμβαση θα ολοκληρωθεί, ούτε θα μας δώσουν οι δανειστές τα λεφτά και φυσικά, ούτε η πτώχευση θα αποφευχθεί και το πιθανότερο, θα γυρίσουμε στη δραχμή. Ασφαλώς δεν θα θέλει να το φορτωθεί αυτό στους ώμους του. Αλλά για να μην το φορτωθεί, κάποια στιγμή πρέπει να τρίψει την παραίτησή του στα κόμματα και τους πολιτικούς αρχηγούς και να τα πει όλα στο λαό, μπας και καταλάβει.
Αυτά είναι τα δεδομένα και δυστυχώς δεν επιτρέπουν αισιοδοξία. Τουλάχιστον να υπήρχαν ελπίδες για ανατροπές στο πολιτικό σκηνικό, τώρα που το ΠΑΣΟΚ βράζει...
Άγγελος Στάγκος
[email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr