Στη σύναξη που έκανε χθες στο ΠΑΣΟΚ ο Γ. Παπανδρέου επιχείρησε για άλλη μία φορά να στείλει τη μπάλα στα... μνήματα ( Παρότρυνση φιλάθλων για καθυστέρηση που βγήκε από το παληό γήπεδο του ΠΑΟΚ που βρισκόταν δίπλα στο νεκροταφείο της Ευαγγελίστριας στη Θεσσαλονίκη ). Στην εισήγησή του αναφέρθηκε στα πεπραγμένα και τις μεγάλες δυσκολίες του 2011 και ζήτησε να περιστραφεί σε αυτά η συζήτηση, ώστε τα εσωτερικά του κόμματος να συζητηθούν σε πολιτικό συμβούλιο στις αρχές του νέου χρόνου. Είναι φανερό ότι ο άνθρωπος δεν είναι κολλημένο στην καρέκλα, αλλά η καρέκλα είναι κολλημένη επανω του. Στόχος του ήταν και παραμένει να σούρνεται έτσι η κατάσταση μέχρι όσο παίρνει, μπας και πεισθούν οι άλλοι και τον αφήσουν στην ηγεσία, αναγνωρίζοντας το κληρονομικό δικαίωμα στην... ιδιοκτησία.
Δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση στο ΠΑΣΟΚ, δεν είναι όμως διατεθειμένοι πολλοί από τα μεγαλοστελέχη και τους βουλευτές να αφήσουν τον Γ. Παπανδρέου να κάνει το παιχνίδι της καθυστέρησης. Κάποιοι είπαν αμέσως ότι οι διαδικασίες για το θέμα της διαδοχής πρέπει να αρχίσουν αμέσως για να ξεκαθαρίσει το τοπίο, αλλά να είστε βέβαιοι ότι το παιχνίδι έχει πολύ χρόνο ακόμη. Ο Γ. Παπανδρέου θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να κρατηθεί μέσα στην εικόνα και είναι γνωστή η επιμονή του, αλλά από την άλλη πλευρά οι ΠΑΣΟΚοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι το κόμμα θα καταποντιστεί να πάνε σε εκλογές με αρχηγό τον σημερινό πρόεδρο. Ούτε η «λύση» της διπλής ηγεσίας, δηλαδή ο Γ. Παπανδρέου πρόεδρος του κόμματος και κάποιος άλλος ο υποψήφιος πρωθυπουργός, θα τους σώσει. Καλώς ή κακώς, ο Γ. Παπανδρέου έχει συγκεντρώσει όλη την οργή των ψηφοφόρων στο πρόσωπό του και αν βρίσκεται μέσα στην εικόνα το κόστος θα είναι τεράστιο.
Αρκετοί αναλυτές εκτιμούν ότι με Γ. Παπανδρέου επικεφαλής, το ΠΑΣΟΚ θα έχει οροφή το 15% στις εκλογές, ενώ αν δεν υπάρχει μπορεί να φτάσει στο 22, ίσως και στο 25%. Αν αυτή είναι η πεποίθηση των στελεχών και των βουλευτών του κόμματος, θα επικρατήσει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Είναι μεγάλη η διαφορά από 15 ως το 22 ή 25%. Με 15% ή και πιο κάτω, μπορεί το ΠΑΣΟΚ να μην είναι καν αξιωματική αντιπολίτευση και ελάχιστοι θα επανεκλεγούν. Με 22-25% θα είναι αξιωματική αντιπολίτευση, θα επανεκλεγούν περισσότεροι βουλευτές κάτω από τη σημαία του και θα παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο, ενώ θα διατηρήσει και βάση επανάκαμψης, καθώς ούτε η επόμενη κυβέρνηση θα είναι εύκολο να κρατηθεί στην εξουσία για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Επιπλέον, παρ' όλα όσα λέγονται, το δικομματικό σύστημα προσφέρει στη σταθερότητα. Αν το ΠΑΣΟΚ καταρρεύσει και πάρει κάτω από 15%, καταρρέει μαζί του και το δικομματικό σύστημα και αυτό δεν είναι υγιές. Η χώρα χρειάζεται ένα κεντροαριστερό και ένα κεντροδεξιό κόμμα, άλλο αν αυτά πρέπει να αναμορφωθούν, να αλλάξουν τρόπο λειτουργίας, να βρουν μία νέα φυσιογνωμία και να μη ταυτίζονται με το κράτος όταν βρίσκονται στην εξουσία. Με αυτή την έννοια, ο Γ. Παπανδρέου και η καρέκλα πρέπει να ξεκολλήσουν οπωσδήποτε, για να διαλυθεί η ομίχλη!
Βέβαια, με τα σημερινά δεδομένα και με τη συμπεριφορά που δείχνουν οι διάφοροι δελφίνοι, πρώτον δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το ΠΑΣΟΚ θα κρατήσει την ενότητά του κατά τη διάρκεια και μετά το αποτέλεσμα της εσωκομματικής κούρσας διαδοχής, δεύτερον δεν γνωρίζουμε αν και πόσο θα βλάψει αυτή η κούρσα τη λειτουργία της κυβέρνησης Παπαδήμου. Στην πραγματικότητα μάλιστα το πρωτεύον αυτή τη στιγμή είναι να μη διαλυθεί η σημερινή κυβέρνηση πριν ολοκληρώσει με επιτυχία το έργο που ανέλαβε. Γιατι αν δεν τα καταφέρει, η χώρα θα πάει στα τάρταρα και θα αποσυντεθεί το πολιτικό σύστημα, μεταξύ άλλων. Οπότε δεν θα έχει κανένα νόημα να μιλάμε για επιβίωση των κομμάτων που ξέρουμε.
Αγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr