Ηταν ημέρα κρίσης η χθεσινή. Η κυβέρνηση ουσιαστικά ηττήθηκε κάνοντας πίσω, πιεζόμενη από την κάθετη άρνηση του Α. Σαμαρά να επιτρέψει οποιαδήποτε συζήτηση για περικοπές στις επικουρικές συντάξεις στο υπουργικό συμβούλιο. Γιατί περί αυτού επρόκειτο και όχι περί ενός νομοσχεδίου που θα εκαλούντο να εγκρίνουν οι υπουργοί, ώστε αμέσως μετά να προωθηθεί στη Βουλή. Άλλο ανδιάφορα μήντια το παρουσίαζαν έτσι και η Ν.Δ. έσπευσε να δώσει την εντύπωση ότι έβαλε τα στήθια της μπροστά για να περισώσει τις συντάξεις από τη μανία των μειώσεων που άρχισε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και τώρα συνεχίζει η κυβέρνηση Παπαδήμου.
Αυτή είναι η ουσία, όπως ουσία είναι το γεγονός ότι πολλά ταμεία είναι έτοιμα να τιναχθούν στον αέρα, η κυβέρνηση δεν έχει λεφτά για να τα επιδοτήσει και στο λεγόμενο μεσοπρόθεσμο νόμο υπάρχει πρόβλεψη για περικοπές που έπρεπε να υλοποιηθούν μέσα στο 2011. Ομως στην πολιτική ρόλο παίζουν οι εντυπώσεις και οι επιδιώξεις και με αυτή την έννοια, ο Α. Σαμαράς σκόραρε. Έκανε κίνηση αντιπολίτευσης προς την κυβέρνηση στην οποία συμμετέχει, στο πλαίσιο του ομολογημένου σχεδιασμού του. Προβλήθηκε ως ο υπερασπιστής των συντάξεων του κοσμάκη, στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει την αυτοδυναμία. Έδειξε ότι δεν πρόκειται να δεχθεί τη λειτουργία αυτής της κυβέρνησης πέρα από την αποστολή της, όπως αυτός την αντιλαμβάνεται. Έριξε μία ξεγυρισμένη στον Παπαδήμο για να μην θεωρείται ως πραγματικός πρωθυπουργός στην αντίληψη του κόσμου.
Φυσικά, όλα αυτά εντάσσονται στα κομματικά τερτίπια και στις προσωπικές φιλοδοξίες. Αντίθετα, δεν συμβάλλουν καθόλου στην όποια προσπάθεια γίνεται για να περισωθεί ό,τι μπορεί από τη χώρα. Ακόμη περισσότερο, είναι απόλυτα σίγουρο ότι δυστυχώς πολλές, αν όχι όλες, από τις επικουρικές συντάξεις θα περικοπούν, γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Η πραγματικότητα είναι τραγική και χωρίς την υλοποίηση των μέτρων που εκκρεμούν από το 2011 και των καινούργιων που θα περιλαμβάνονται στο νέο μνημόνιο, ούτε το PSI θα προχωρήσει, ούτε λεφτά θα δούμε και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα καταβαραθρωθούμε. Υπάρχουν πολύ χειρότερες καταστάσεις από αυτή που ζούμε και καλό θα είναι να μη τις γνωρίσουμε.
Ετσι, δεν μπορεί να συνεχίσει η κυβέρνηση και καλά κάνει ο Παπαδήμος και θα συναντήσει τους Σαμαρά, Παπανδρέου και Καρατζαφέρη για να ξεκαθαριστεί που το πάνε, αν βέβαια ξεκαθαριστεί. Όποιος δεν θέλει να πάρει το κόστος της υλοποίησης των μέτρων που έχουν αποφασιστεί και των άλλων που θα περιλαμβάνει το μνημόνιο της δανειακής σύμβασης, ας το πει, ας αναλάβει την ευθύνη και ας ρίξει και την κυβέρνηση, εφόσον το κρίνει επωφελές ή σκόπιμο. Από τη δική του πλευρά ο Παπαδήμος να το πάρει απόφαση ότι έχει να κάνει με κροκόδειλους και να συμπεριφέρεται με περισσότερη πολιτική σκέψη. Ισως χρειάζεται να δημιουργήσει και ένα μικρό επιτελείο πολιτικών συμβούλων, για να μην την ξαναπατήσει, όπως την πάτησε με τους αφελείς χειρισμούς του Γ. Κουτρουμάνη που έδωσε πάσα για καρφωτή κεφαλιά στον Σαμαρά.
Άγγελος Στάγκος
[email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr