Ομίχλη, παντού ομίχλη. Μέσα σε ομίχλη και όχι με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε χθες η σύνοδος κορυφής στις Βρυξέλλες, ομιχλώδες το τοπίο στην Αθήνα και έκανε την καρδιά περιβόλι, σε όσους έτυχε να δουν το βίντεο, ένα κωλόπαιδο που ονομάζεται Ραστάνι, κάνει τον broker, εμφανίστηκε στο BBC και με απόλυτο κυνισμό είπε ότι το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βγάζει φράγκα, ότι το καταφέρνει πολύ καλά με την ύφεση, ότι δεν δίνει δεκάρα για το τι λένε οι κυβερνήσεις, ότι τον κόσμο τον κυβερνά η Goldman Sacks και ότι σε ένα χρόνο θα εξανεμιστούν οι οικονομίες εκείνων που δεν θα έχουν φροντίσει να τις προφυλάξουν, αναθέτοντας προφανώς στον ίδιο και τους ομοίους του την διαχείρισή τους! Ετσι όπως τα κατάφεραν οι πολιτικοί με τον νεοφιλευθερισμό επέτρεψαν διάφορους Ραστάνι να τους λοιδωρούν και την Goldman Sacks μαζί με τους οίκους αξιολόγησης να μιλούν σαν να είναι πλανητάρχες...
Η σύνοδος κορυφής λοιπόν δεν άρχισε πολύ καλά χθες, σύμφωνα με τους παρατηρητές, ή μάλλον άρχισε με μεγάλες διαφωνίες από πολλές πλευρές. Η αλήθεια είναι ότι το κλίμα το δημιουργούν οι αδηφάγες αγορές και οι οίκοι αξιολόγησης, με τη βοήθεια πολλών δημοσιογράφων και μήντια και θα δούμε τι θα γίνει σήμερα, ή αν χρειαστεί και αύριο. Η Μέρκελ πάντως βάλλεται από πολλές πλευρές, ακόμη και μέσα από τη Γερμανία για τον ηγεμονισμό και την ακαμψία της πολιτικής της, αλλά από την άλλη πλευρά φαίνεται αποφασισμένη να περάσει τις βασικές γραμμές των σχεδίων της, περί δημοσιονομικής πειθαρχίας, τιμωριών των ασώτων και ελέγχου και μάλλον θα το καταφέρει. Σε ένα βαθμό το αποτέλεσμα θα το διαπιστώσουμε τη Δευτέρα, όταν θα ανοίξουν οι αγορές και τα χρηματιστήρια.
Στο μεταξύ, εμείς περιμένουμε να ξεκαθαρίσει το ομιχλώδες τοπίο με την ελπίδα ότι στη νέα μορφή της Ευρωζώνης θα περιλαμβανόμαστε και εμείς, ως Ελλάδα. Το κακό είναι ότι διαφαίνεται όλο και περισσότερο ότι μας αντιμετωπίζουν ως μία ειδική περίπτωση, που δεν επιδέχεται γιατρειάς και αν αυτό εμπεδωθεί, δεν θα έχουμε ευχάριστες εξελίξεις. Φαίνεται δε ότι αυξάνονται εκείνοι που πιστεύουν ότι οι δυσκολίες για την ολοκλήρωση του PSI, ή «κουρέματος» είναι πολύ μεγάλες και μπορεί να μην ολοκληρωθεί ή και να χρειαστεί μεγαλύτερο από 50%. Οπότε υπάρχει ο φόβος ότι δεν θα αποφευχθεί η πτώχευση.
Και μη νομίζετε ότι το τοπίο δεν είναι ομιχλώδες και στην ελληνική πολιτική σκηνή. Η κατάσταση στο ΠΑΣΟΚ είναι ρευστή και όλοι περιμένουν να δουν τι θα κάνει ο Παπανδρέου, εκείνος προσπαθεί να διατηρηθεί λέγοντας ότι περιμένει να ωριμάσουν τα πράγματα και δεν αποκλείεται στο τέλος να υπάρξει διάσπαση. Ο Σαμαράς κάνει συνεχείς κωλοτούμπες στη συμπεριφορά του απέναντι στην κυβέρνηση και στους ευρωπαίους δανειστές, οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι δεν θα υπάρξει αυτοδυναμία , καθώς τα κόμματα της Αριστεράς αυξάνουν τα ποσοστά σε βάρος του ΠΑΣΟΚ και μπορεί να μπουν στην επόμενη Βουλή έως και οκτώ κόμματα και αν ο Παπαδήμος δεν αποφασίσει να συμμαζέψει τους υπουργούς του, δεν αποκλείεται να μην ολοκληρώσει την αποστολή του, στο βαθμό που αυτό εξαρτάται από εμάς και δεν έχουμε άλλες συγκλονιστικές εξελίξεις στην Ευρώπη.
Παντού πυκνή ομίχλη, επομένως
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr