Σήμερα και μετά τη συνάντησή τους, υποτίθεται ότι Μέρκελ και Σαρκοζί θα μας δώσουν μία γεύση των αποφάσεων και των μέτρων που θα ληφθούν στο πολύ σύντομο μέλλον για να παραμείνει ευρωζώνη η ...Ευρωζώνη και να μη τιναχθεί το σύμπαν στον αέρα. Το που θα το πάνε το είπαν βέβαια λίγο-πολύ, ο Σαρκοζί στην ομιλία του στην Τουλόν την περασμένη Πέμπτη και η Μέρκελ στη Μπούντενσταγκ την επομένη. Ξέρουμε δηλαδή ότι θα αλλάξουν οι συνθήκες και θα υπάρχει περισς΄τερη πειθαρχία και μεγαλύτερος έλεγχος στους προϋπολογισμούς και τα δημοσιονομικά, όπως και κυρώσεις, ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να εκδοθεί ευρωομόλογο πριν θεσμοποιηθεί η κοινή οικονομική διακυβέρνηση και όπως φαίνεται θα δοθεί σιωπηρά μεγαλύτερη άνεση στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να παρεμβαίνει.
Κάπως έτσι διαμορφώνονται τα πράγματα και μένει να δούμε αν οι αδυσώπητες αγορές θα αντιδράσουν θετικά ή όχι. Πάντως, το ενδεχόμενο κατάρρευσης του ευρώ φαίνεται αδιανόητο, καθώς κάτι τέτοιο θα έφερνε την παγκόσμια οικονομία κοντά στην ημέρα της Αποκάλυψης και αυτό δεν το θέλει κανένας. Μένει λοιπόν να δούμε αν οι όποιες εξελίξεις στο πλαίσιο της Ευρωζώνης θα περιλαμβάνουν και την Ελλάδα ή εμείς θα είμαστε απ' έξω, όπως εύχονται αρκετοί δυστυχώς στη χώρα μας.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρέπει να ολοκληρωθούν ταχέως όλες οι εκκρεμότητες που συνδέονται με τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου. Κάθε ημέρα που περνάει, χάνεται και τα πράγματα δυσκολεύουν. Η ιστορία με το χρέος μας θυμίζει το Κυπριακό, όπου κάθε νέα ευκαιρία «λύσης» ήταν χειρότερη από την προηγούμενη. Και επειδή ακριβώς δεν γνωρίζουμε ποια επόμενη ημέρα ξημερώνει στην Ευρωπαϊκή ΄Ενωση, καλό είναι να τελειώνουμε τώρα, να ανακουφιστούμε και να πορευτούμε σε πιο ήρεμα νερά. Που σημαίνει να τελειώσει η ιστορία του PSI, να πάρουμε την θηριώδη 7η δόση, να αναλάβουμε και να προωθήσουμε τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις.
Εκείνο που πρέπει να επισημανθεί πάντως είναι ότι τις τελευταίες εβδομάδες έχει καταλαγιάσει ο αρνητικός θόρυβος για την Ελλάδα και υπάρχουν ενδείξεις ότι ακόμη μας προτιμούν στο ευρώ και όχι έξω από αυτό. Η Μέρκελ αναφέρθηκε στην ομιλία τους προς τους βουλευτές στις προσπάθειες που κάνουν οι χώρες του Νότου, αναφέροντας ονομαστικά μαζί με τις άλλες και την Ελλάδα, και στις θυσίες των λαών τους. Ενδεικτικό είναι ότι η Μέρκελ ανέθεσε στον υφυπουργό Φούχτελ (όνομα να σου πετύχει) να παρακολουθεί και να προωθεί προγράμματα από γερμανικής πλευράς για την απορρόφηση του ΕΣΠΑ. Να μην ξεχνάμε ότι η Κομισιόν έχει στείλει τον Ράϊχενμπαχ για την ίδια δουλειά, που σημαίνει ότι οι ξένοι προσβλέπουν στην απορρόφηση των 15-16 δισεκατομμυρίων του ΕΣΠΑ για να αντιμετωπισθεί η ύφεση στη χώρα μας και ρόλο θα παίξει και η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων.
Είναι πολλά τα λεφτά του ΕΣΠΑ και αν φτάσουμε και σε συμφωνία για το PSI θα κοπούν και πολλά λεφτά από την πληρωμή των τοκοχρεωλυσίων. Μαζί με την ενίσχυση των 30 δις στη ρευστότητα των τραπεζών, το μέλλον μπορεί να είναι λιγότερο ζοφερό. Αρκεί βέβαια από την πλευρά μας να κάνουμε τα στοιχειώδη. Να μην ξεχνάμε ότι το ΕΣΠΑ τρέχει από το 2008, μπαίνουμε στο 2012 και δεν έχουμε καταφέρει να βάλουμε μπρος τα προγράμματα κάποιων μεγάλων έργων. Μετά οι άλλοι μας φταίνε...
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr